Ana Sayfa / Backlink / Bir Devir Sona Erdi: Pagerank Öncesi ve Sonrası

Bir Devir Sona Erdi: Pagerank Öncesi ve Sonrası

Ne günlerdi değil mi? Link takası yapılacak pagerank değerine bakardık, alacağız o değere bakardık. Belli bir zaman sonra algoritmalar hakkında bilgi sahibi olanlar bu değeri önemsememeye başladılar ama bu değeri hala dikkate alan büyük bir kesim vardı. Son gününe kadar bu değeri dikkate aldılar. Google pagerank bitti demesine rağmen hala inanamayanlar vardı onların bazıları hala şok içerisinde. Uzun bir sürede bu şoku atlatacaklarını sanmıyorum. Bu yazıyı birazda onlar için hazırladım.

Pagerank terimi öncesinde gerçekten web sitesinin Google gözündeki değerini simgeleyen bir kriterdi. Daha sonrasında suistimal edilen bu kriter için Google bir çözüm yolu bulmalıydı. Bir çok yol aradı, bir çok yol denedi ama bir türlü başarılı olamadı. Çare bu konuyu kökünden çözmekti yani bitirmek. Öylede yaptı. Google pagerank konusunu resmen tarihe gömdü. Artık bir değerlendirme, yükselme ve SEO kriteri değil pagerank.

Şimdi ne olacak peki? Daha önceki yazımda da paylaşmıştım ama bende blog sitemi güncel tutmak adına tekrar bir kaç farklı bilgi paylaşma gereği duydum.

pagerank-bitti-oncesi-sonrasi

Yıllardır SEO ve backlink sektörünün içerisindeyiz. Özellikle de backlink konusunda müşterilerimize değerlendirme kriteri olarak pagerank’ı dikkate almamaları gerektiğini söyledik. Bir çoğu için söylediklerimiz bir anlam ifade etmedi. Duyduğumuz tek şey: “Eğer pagerank önemsiz olsaydı Google bunu bitirirdi.” Bu cevap karşısında zaten diyecek pek de bir şey kalmıyor. İspat edemiyorsunuz bi şeyleri.

Backlink alırken dikkat etmeniz gereken bir çok kriter vardır. Bunlardan bazıları;

 • Bağlantı alacağınız sitenin sizin sektörünüzle alakalı olması.
 • Size backlink verecek sitenin trafiğinin iyi bir seviyede olması ve tek bir kaynaktan gelmemesi çok önemli. Ayrıca size de trafik göndermesi çok önemli.
 • Pagerank bitti. Bunun yerine alexa gibi saçma sapan değerlendirme kanallarını dikkate almayın. 3 günde Alexa’da çok iyi konumlara gelen spam siteleri biliyorum.
 • Doğal, kalıcı ve faydalı bağlantılar temin edin.
 • Sosyal medya kaynaklarına önem verin. Kullanabildiğiniz tüm sosyal ağları kullanın ve sitenize bağlantı verin.

Şimdilik bu kadar. Bizim diğer içeriklerimizi okumanız web sitenizin arama motorlarında iyileşmesi konusunda sizlere çok ciddi katkılar sağlayacaktır.

Bir sonraki içeriğimizde tekrar görüşmek dileğiyle.

Mutlaka İncele

2017 Sosyal İmleme Listesi

2016 Yılına özel olarak hazırlanmış sosyal imleme listesi aşağıda yer almaktadır. Kaynaklar otoritesine göre sıralanmıştır. …

7 yorumlar

 1. Aslında pagerank uzun zamandır bitmişti bana göre… PR değeri 6 olupta 3 yıldır içerik girilmeyen bir siteden backlink alsak ne olur?

  Sıralamış olduğunuz kriterler herdaim daha kaliteli ve başarıya ufakta olsa bi adım olan kriterlerdir.

  Bloğunuzu oldukça beğeniyor ve özenle makaleleri takip ediyorum, tşkler Damla hanım ve ekibi…

 2. Gerçektende eskiden pr değerine bakıp link takası yapardık. Tanıtım yazısı yazdırırdık.güzel yazı teşekkürler

 3. Bloğunuzu oldukça beğeniyor ve özenle makaleleri takip ediyorum, teşşekürler Damla Hanım

 4. Ne günlerdi bee 🙂 PR yükseltelim de link satışı yapalım diye uğraşıp durduk. Ama çok çarpık durumlar vardı pagerank olayında. İçeriği olmayan sitenin pr’si yüksek olabiliyorken emek verilmiş sitenin pr’si çok düşük oluyordu. Biraz saçma bir sistemdi ama epey para kazandırdı.

 5. Tam Pr3 Değerinde bir domain aldım pr kapatıldı 😀

 6. Backlink alırken kesinlikle sizlerin bizler için hazırladığı makale işimize yarayacaktır. Teşekkürler Damla Hanım. Başarılarınızın devamını diliyorum ayrıca faydalı bilgilerinizin devamınıda diliyorum. 🙂

 7. Hazırlamış olduğunuz yazı için öncelikle teşekkürler. Bir zamanlar herkes Pagerank ile büyürken şimdi merakla Google’dan yeni bir etkinlik beklemekteyiz. Sizlerde bizlerden yazılarınızı esirgemediğiniz için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın