Ana Sayfa / Facebook / Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlama;

Son dönemlerde oldukça sık duyduğumuz bu terim SEO, SEM, SMO, SMM, Affiliate Marketing ve E-Mail Marketing gibi online pazarlama kanallarını içerisinde bulundurmaktadır.  Bu sektörde hizmet veren her bir kişiye dijital pazarlama uzmanı ünvanı verilmektedir.

Aşağıda dijital pazarlama teriminin kapsadığı kanalları tek tek açıkladık. Her bir dijital pazarlama uzmanı bu kanallarla alakalı tecrübeye sahiptir.

dijital-pazarlama-nedir

SEO: Seo, Search Engine Optimizastion (Arama Motoru Optimizasyonu) baş harflerinin kısaltılmasıyla oluşmuş global bir terimdir. Google ve diğer arama motorlarında iyi konumlarda yer alabilmek adına web sitemize yapılan iyileştirme çalışmalarına verilen isimdir. On page seo (iç optimiasyon) ve off page seo (dış optimizasyon) olarak kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Bu işle uğraşan kişilere seo uzmanı adı verilmektedir. Seo uzmanları arama motorlarının algoritmalarını sürekli takip eden ve bu algoritmalar da ki değişikliklere istinaden aksiyon alan kişilerdir. Tek amaçları web sitelerinin arama motorları kriterlerine göre yapılanmasını sağlamaktır.

SMM: Social Media Marketing (Sosyal Medya Pazarlaması); Facebook ‘un hayatımıza girmesiyle birlikte adından oldukça söz ettiren sosyal medya insanların en çok aktif oldukları yerler oldular. Facebook, twitter, YouTube ve aklınıza gelen tüm sitelerde yer alan reklamlar sosyal medya pazarlaması başlığı altında adlandırılır. En çok kullanılan ağ ise facebook ve YouTube olarak belirtilebilinir.

dijital-pazarlama-nasil-yapilir

SEM: Search Engine Marketing (Arama Motoru Pazarlaması); En etkili pazarlama aracı diyebiliriz. Çünkü işin içinde firmaların yoğun olarak kullanmış olduğu google adwords var. Google arama motorunda sağ tarafta ve üst kısımda yer alırlar. Her sektöre ve hedef kelimeye göre maliyet oranları değişkenlik gösterir. Reklam vermek, reklamda yer alan hedef kelimeleri ve boyutları belirlemek ve maliyetleri düşürmek için çaba sarf eden kişiler Sem uzmanı olarak adlandırılırlar.

E-Mail Marketing: E-Mail pazarlaması son dönemlerde yaygınlaşan ve bir çok e-ticaret firmasının kullanmış olduğu kanaldır. Hemen hemen hepimize bir çok alışveriş sitesinden ürünler, kampanyalar ve indirimlerle alakalı mail geliyordur. İşte bu gelen mailler e-mail marketing pazarlamasına giriyor.  Bu sektörde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kişiye özel mail gönderimidir. Yani bir erkeğe kadınlarla alakalı ürün gönderdiğimizde bunun satışa dönme oranının hiç olmayacağını bilmemiz gerekmektedir. Günümüzde bu analizi ve gönderimi artık yazılımlar yapmaktadır. Uzmana kalan tek şey içeriği hazırlamak.

Affiliate Marketing: Reklam yayınlayan ile reklam veren arasındaki ilişkiyi sağlayan sektör diyebiliriz. Örneklendirmek gerekirse; Bir ürününüz var ve bu ürünü ilgili bir çok sitede sergilemek istiyorsunuz. Bunu sizin adınıza yapan bir yapının olduğu düşünün ve siz sadece reklamınızı oluşturuyorsunuz. Reklamlarınızı reklam yayınlayanlar aracılığıyla paylaşan firmalar affiliate marketing yapmış oluyorlar. Umarım anlatabilmişimdir. 🙂

Dijital pazarlama sektörü geleceğin en çok ihtiyaç duyulan meslekleri arasında olacaktır. Günümüzde her gün onlarca web sitesi açılmakta ve bu web sayfalarının bir çoğu anında satışa yönelmekte. İşte bu tür firmaların aradığı niteliklerin hepsi dijital pazarlama uzmanında var. Peki ben nasıl dijital pazarlama uzmanı olurum?

Yukarıda paylaştığımız tüm terimler hakkında az da olsa bilgi sahibi olmalısınız. Bu sektörde çalışan insanlar hemen hemen 4-8 aylık bir süreçte tecrübe sahibi kişilerdir. Analitik zekaya sahip her insanın yapabileceği bir sektördür. Tek ihtiyacınız inanmak.

Hakkında Ayhan KARAMAN

Mutlaka İncele

Bir Devir Sona Erdi: Pagerank Öncesi ve Sonrası

Ne günlerdi değil mi? Link takası yapılacak pagerank değerine bakardık, alacağız o değere bakardık. Belli …

6 yorumlar

  1. Ellerinize sağlık, yararlı bir makale olmuş.

  2. Tek ihtiyacimiz inanmak 😉 Tesekkurler cok kaliteli bir makale olmus bu arada.. 🙂

  3. Değerli arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim.

  4. güzel ve faydalı bir yazı olmuş teşekkürler..

  5. Ellerinize sağlık. Gerçekten uzun süredir bu konu hakkında bilgi sahibi olacağım bir makale arıyordum. Harika açıklamışsınız.

  6. çalışmak istediğim alana çok yakın bilgi edineceğim teşekkürler.

Bir Cevap Yazın