Ana Sayfa / Google / Google Hummingbird (Sinek Kuşu) Algoritması

Google Hummingbird (Sinek Kuşu) Algoritması

15. Yılını kutlayan Google firması kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek adına Panda, Penguin, Caffeine adlarında algoritmalar çıkartarak ve bu algoritmaları güncelleyerek kendini sürekli olarak yeniledi. Daha kaliteli arama motoru olmak için mücadele eden google 15 yılın en kuvvetli algoritmasını da bizlere duyurmuş oldu. Bu algoritmanın adı Hummingbird namı diğer Sinek Kuşu. Çıkarmış olduğu algoritmalara hayvan ismi veren google bu algoritmada da bu kararından vazgeçmedi.

google-hummingbird

Google, Hummingbird algoritmasında detaylı arama sorgularına çok daha iyi sonuçlar getirmeyi amaçlamaktadır. Bundan öncesinde anahtar kelimeler ile sonuçlara ulaşan son kullanıcı bundan sonraki süreçte emir cümleleriyle sonuçlara ulaşabilecek. Böylece “Galatasaray Kaç Kez Şampiyon Oldu?” gibi soru çeşitleri ile google ‘dan sonuç alabileceğiz.

Aslında Hummingbird 1 aydır aktif. Arama sonuçlarının %90 ′ının etkileneceğinin ve Caffeine algoritmasından sonra en çok değişikliğin geldiği algoritma olduğu paylaşılmıştı. Bu paylaşımın doğruluğunu bugün çok ciddi bir dalgalanma ile görmüş bulunduk. Bir çok site ilk sayfadan hatta tüm arama sonuçlarında yerini kaybetti. Sıralama kaybeden sitelerin yerine doğal içerik paylaşan, kullanıcıyı sitede tutan, sosyal medya paylaşımlarından doğal ziyaretçi çeken ve sosyal medyayı aktif olarak kullanan web sayfaları geldi. Bizler bu algoritmanın da tam anlamıyla oturmadığını düşünmekteyiz.

Bu algoritma da özellikle footer ve hacklink alan web site sahipleri hüsrana uğradı. Artık kesinlikle ve kesinlikle abartılacak kadar footer backlink almanızı önermiyoruz. Hacklink almanızı ise kesinlikle önermiyoruz.

Yeni algoritmasında Bilgi Grafiği özelliğini de ön plana alan bir google göreceğiz. Örneğin google arama motoruna ‘Da Vinci’ yazdığımızda direk bilgi grafiği özelliği devreye girecek ve Da Vinci ile bilgi grafiği sağ tarafta yerini alacak. Google aslında bu noktada kullanıcılarının wikipedia sitesine gitmesini de istemediğini belli etmiş oluyor.

Siz değerli okurlarımıza bilgi grafiği ile alakalı bir görsel paylaşmak istedik;

bilgi-grafigi

Bu algoritmayla birlikte bu algoritma ile ilgili seo sektöründe var olan kişiler ve uzmanlar hemen bu algoritmadan nasıl verim alınır, nasıl kurtulunur ve nasıl çalışma yapılır gibi teoriler ortaya attılar. Seo çalışmalarını ortaya sergilediler. Genellikle bu tür paylaşımları yapanlar amatör kişilerdi. Bu tür kişilere kesinlikle inanmayınız. Doğru bilgiyi paylaşan güvendiğiniz kaynaklardan edindiğiniz bilgilerle web sitenize işlem yapınız.

Backlink teriminin değer kaybettiğini hatta bittiğini paylaşan kişilerde mevcut. Backlink kesinlikle bitmez. Biter ise google seo diye bir kavramda kalmaz. Backlink terimi iki bölüme ayrılır. Bu kaliteli ve çöp olarak nitelendirilir. Kaliteli backlink kaynakları her zaman için web sayfanıza kalıcı etki sağlar. Spam, çöp bağlantılar ise bu tür algoritma değişikliklerinde sitenizi dönüşü olmayan yollara sokar.

Google Hummingbird (Sinek Kuşu) Algoritması şu an hala güncelleme aşamasında. Beklemek en iyi çözüm yolu. Güncelleme esnasında yapacağını değişiklikler web sitenize faydadan ziyade zarar verecektir.

Kaynak: http://www.seotures.com/google-hummingbird-algoritmasi/

Hakkında Damla KARAMAN

Mutlaka İncele

21 Nisan Google Güncellemesine Hazır mısınız?

Google geçtiğimiz günlerde, 21 Nisan 2015 tarihinde mobile güncelleme olacağını duyurdu. Bu güncelleme web sayfası …

7 yorumlar

  1. teknoloji haberleri

    Hocam ellerine sağlık hepimiz bu yeni sisteme adapte olmalıyız, makale için teşekkürler.

  2. Google Çoluk Çocuğun Bulunduğu Bir Oyun Parkıdır. Aşırı Zeki Fakat Bir O Kadarda Embesil Görünümlü Basit İfadeyle Dünya İle Alakaları Olmayan Uzaylı Sınıfının Bir Araya Gelmesinden Oluşan Bir Gruptur. Sinek kuşu Güncellemesi Adwords İçin Yapılan Bir Ayardır. Vimeo, facebook, intoko ve çöp kopya içerik olan ne varsa ilk sıralara taşımış. Fakat Bunu Kısa Sürede Değiştirecektir Aksi Takdirde Özellikle Türkiye Pazarını Kesinlikle Kaybeder. Sinek kuşundan sonra reklam gelirlerini arttıracağını düşünen Google yanıldı tam tersi düzenli reklam verenlerde reklam vermez oldu. İzleyip Hep Beraber Göreceğiz.

  3. Google Artık Hizmet Sektöründen Çıkmış Sadece Para almaya programlanmış dönüşmüş bir site. Google Avrupa da bile haksız rekabet ve adaletsiz sıralama yüzünden mahkemelik durumda sadece bizde değil tüm dünyada uygulamaya başladı bunu. ilk sayfalarda kendi servisleri çıkıyor. Kaliteli içerik diyorsunuz inanın sadece resimlerden oluşan hiç içerik olmayan sadece description bulunan sayfalar ilk sırada.

  4. Yeni algoritma çok karışık gözüksede spam ve hacklinklerin önüne geçmiş bulunuyor.

  5. Google güncelleme yapıyor. Bazılarına olumlu bazılarına olumsuz etki ediyor. Ben pagerank güncellemesini bekliyorum. Google önceden 3 ayda bir güncelleme yapardı. Sanırım artık pagerank o kadar önemli değil. Bilgi için teşekkürler.

  6. Bu değişimden bende zarar gördüm gerçekten ama kendimi de geliştirmem gerekiyor sürekli bu sayede. Teşekkürler.

  7. Seo backlink hikaye değil fazla ama, birazda özgün bir site olmak gerekli, güzel makale teşekkürler..

Bir Cevap Yazın