Ana Sayfa / Google / Google’dan Ceza Aldınız!

Google’dan Ceza Aldınız!

Google’ın verdiği cezalar daha şeffaf oldukça onlardan kurtulmak çok daha zor bir hale gelmeye başladı. Bir cezadan kurtulsanız bile her zaman sıralamanızı geri kazanma şansına sahip değilsiniz.

google-ceza

Eric Ward tarafından hazırlanan bir makalede “söz konusu durumların üçte ikisinde en iyi hamlenin siteyi kapatmayı öneriyorum” demiştir. Bunu derken organik olmayan link cezaları veya Penguin odaklı sorunlardan söz etmiştir.

Soru ise gayet net, bu gerçek mi? Siteyi kapatmak bu kadar kolay mı?

Bir keresinde Matt Cuts “spam çukurundan çıkmak çoğu zaman baştan başlamaktan daha zordur” demiştir.

Aynı zamanda, eğer tamamen yeni bir site oluşturmuyorsanız cezaların sizi yeni alan adı (domain) adresinize kadar takip edebileceğini biliyoruz. Bu yüzden bazı durumlarda siteyi kapatmak daha fazla zaman alabilir ve daha maliyetli olabilir.

Sitenizi yeni adresinize kopyalamak gayet basit olsa bile geçiş işlemi biraz zaman alabilir. Fakat içeriğinizi yeniden yazmak, kullandığınız CMS servisini ve tasarımını yenilemek zorundaysanız bu çok daha uzun sürebilir.

Google’dan John Mueller, Google+’da Eric Ward’ın söyledikleriyle ilgili bir yorum paylaştı:

“Bu asla hafife alınacak bir karar değil fakat sitenin çok fazla probleme sahip olması durumunda, yeni bir site oluşturup baştan başlamak tüm problemleri çözmeye çalışmaktan daha kolay veya daha hızlıdır. Bu karar yıllar içerisinde oluşmuş problemlerden kurtulmak için kolay bir yol değildir; iş alanını bilseniz bile bir siteyi yeniden oluşturmak çok fazla çalışma gerektirir.

Eğer bu durumda olduğunuzu hissediyorsanız ciddi bir adım atmadan önce güvendiğiniz arkadaşlarınıza ve diğer insanlara (düşüncelerine güvendiğiniz webmaster toplulukları dahil) danışın.”

Bir Google Webmaster Yardım konusunda John Mueller bu tür bir problem yaşayan birisine eğer yeni bir yol takip etmek istiyorsa baştan başlaması gerektiğini söylemiştir:

“Eğer yeni bir site kuracaksanız ve eskisiyle ilişkilendirmek istemiyorsanız, içeriği farklı bir alan adına taşımak yerine kesinlikle tamamen yeni bir site oluşturmanızı tavsiye ederim. Bu tip bu durumda bir şeyler için beklemenize gerek yoktur — eski siteyi kaldırmak veya engellemek ve aynı zamanda herhangi bir yerde yeni bir site başlatmak iyi bir fikirdir.

Yeni bir site başlatma kararı almak kolay değildir. Bu yolu takip etmek çok daha yerinde bir karar olabilir:

 • Kötü linkleri kaldırmayı deneyin
 • Yeniden gözden geçirme talebinde bulunun.
 • Başarılı olana kadar bunu birkaç kez tekrar edin.
 • Trafik değişikliği için iki ay bekleyin.
 • Eğer herhangi bir trafik değişikliği olmazsa yeni bir site kurun.

Tabii bu her zaman siyah ve beyaz kadar belirgin bir durum olmayabilir ve belirli durumlarda çözüm değişiklik gösterebilir. Eğer markanıza tonlarca para yatırmışsanız veya endişelenmeniz gereken yatırımcılar varsa veya yeni bir site kuramayacak durumundaysanız farklı bir yere gidemezsiniz.

Bu tür bir durumla uğraşmak utanç vericidir.

Hakkında Timur DEMiR

Merhabalar. 22 Yaşında Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Hobi ve iş olarak bir çok sitede yazarlık yapıyorum.

Mutlaka İncele

21 Nisan Google Güncellemesine Hazır mısınız?

Google geçtiğimiz günlerde, 21 Nisan 2015 tarihinde mobile güncelleme olacağını duyurdu. Bu güncelleme web sayfası …

6 yorumlar

 1. idizifilmizle

  Paylaşımınız için teşekkür ederim.

 2. Konu içeriği gayet açıklayıcı ve faydalı buldum. Yaklaşık 3 senedir yapmış olduğum sitede bu tarz sorunlar ile karşılaşmamış değilim. Hatta yeni bir site çalışmasınıda düşünmüştüm fakat inadım üstün geldi. Yalnız yönlendirme yaparak domain değiştirdim. Ama halen bir google güzelliği göremedim. Bir ara işlemlerim olumlu dönğş yaparken yine ters tepti ve düşüş yaşadım. Yazılarınız ile bir olumlu sonuca oluşma gayreti içerisindeyim. Yazınız için tekrar teşekkür ederim.

 3. benim de sitemin başına böyle birşey geldi ve ne yaptıysam eski performansına ulaşamadı. ne yaptıysam aramalarda site yukarı çıkamadı. komple sitenin içeriğini de değiştirdim yine fayda etmedi. baştan google politikalarına uyup sonradan üzülmemek en iyisi galiba.

 4. Bu Paylaşımınız için teşekkür ederim.

 5. Merhabalar ;

  Google çeviri problemi alakalı ile neler yapılabilir bununla alakalı bir yazı yazabilirmisiniz ? Yeni kurduğum site çeviriye girdi ve nette yazan birçok şeyi yapmama rağmen halen düzelmedi. Bu konu ile neler yapılabilir ?

Bir Cevap Yazın