Ana Sayfa / Backlink / Pagerank Bitti! Şimdi Ne Olacak?

Pagerank Bitti! Şimdi Ne Olacak?

Aylardır söylediğimiz şey gerçekleşti. Pagerank olayı tamamen bitti. Google tüm web sayfalarının PR değerini 0 olarak belirledi. Peki pagerank neden bitti? Bunu defalarca paylaştık ama muhtemelen bu yazıda yazdığımız kadar ilgi görmeyecek.

Pagerank Neden Bitti

Pagerank ilk gününden son gününe kadar yeterince suistimal edildi. Google arama motoruda suistimal edilen pagerank’ı önce güncellemeyerek sonrasında da tamamen kaldırarak bu kriteri dikkate alıp backlink satışı yapan ve alan kişileri bitirmiş oldu. Bu kriteri yaklaşık 1 yıldır dikkate alan her web sitesi sahibi web sitesi için yanlış kaynaklara sahip oluyordu diyebiliriz. Çünkü son 1 yıldır pagerank Google için bir sıralam kriteri anlamına gelmiyordu.

pagerank-bitti

Şimdi Ne Olacak?

Panik yapmaya gerek yok. Bundan 1 yıl öncesine kadar neler dikkate alınıyorsa bugünde aynısı devam ediyor. Backlink kaynakları her zaman için sıralama iyileştirme için işe yarayan kaynaklardır. Bu kaynakların değerini anlamak için yapmanız gerekenler;

 • Bağlantı alacağınız web sayfasının trafiği çok önemlidir. Trafik önemli olduğu kadar trafik kaynaklarıda oldukça önemlidir.
 • Bağlantı alınacak web sayfasının alan adı otoritesi mutlaka dikkate alınmalıdır.
 • Backlink alacağınız sitenin sosyal sinyalleri oldukça önemlidir.
 • Bir web sitesinin düzenli güncellenmesi kaynak sağladığı sitelere ciddi oranda fayda sağlar.
 • Backlink alınacak site nitelikli bir site olması bağlantı alan siteye daha fazla fayda sağlar. Zaten aksini yapmayın. Kendi kaynaklarınızı oluşturun, besleyin ve geliştirin.

Bizlerde PR değerine sahip kaynaklar paylaştık. Bizlerde bu kaynakların sizlere ulaşmasını, ücretsiz olarak faydalanmanızı istedik. Onlarca kaynağı sizlere ulaştırdık. Bundan sonraki süreçlerde PR yerine otoriteyi baz alıp paylaşımlar yapacağız. Hemen örnek verelim;

Bundan sonraki içeriklerimiz damlakaraman.com.tr/otoriter-siteden-ucretsiz-backlink/ bağlantısında yer alan paylaşımımız gibi olacaktır. Bu paylaşımda otoriter olan buffalo.io sitesinden bağlantı alma yöntemini anlatmıştık. İncelemenizde fayda var.

Mutlaka İncele

2017 Sosyal İmleme Listesi

2016 Yılına özel olarak hazırlanmış sosyal imleme listesi aşağıda yer almaktadır. Kaynaklar otoritesine göre sıralanmıştır. …

14 yorumlar

 1. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.Güzel yazı olmuş.

 2. Değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim…

 3. Beni en çok sevindiren backlink satışının bitmesi oldu.

  Paylaşım için teşekkürler.

  • Abdullah Bey,

   Pagerank olayının bitmesi #backlink satışını bitirmez. Bitirmedi de. Sadece suistimal edenlere, pr’lı backlink satanlara yönelik iyi bir ders oldu. Artık fırsatçılar PR’ı kullanamayacak.

 4. Backlink satışı kesinlikle bitmez. PR karşılığı yerine artık alexa daha çok değer kazanacak. Kalmasının bir çok avantajı oldu ama bir o kadarda dezavantajı olcağını düşünüyorum. Yazı içinde teşekkürler.

 5. aynen ya PR fırsatçıları içi iyi oldu.

 6. pr dönemi bittiyse trust dönemi başladı farkeden bir şey yok

 7. Çok güzel bir anlatım olmuş elinize blogunuza sağlık.

 8. Ellerinize sağlık güzel bir yazı olmuş gerçekten

 9. Gerçekten iyi oldu diyorum ben bana göre çünkü bazı sitelerin hiç haketmediği değerleri alabiliyordu artık eşit olduk denebilir.

 10. Pagerank in bitmesi iyi oldu, artık seo çalışması yaparken daha fazla detay inceleyecektir. DA, PA, majestic ve moz kullanımını öğrenmek seo çalışması yapanlara avantaj sağlayacaktır.

 11. Anlaşılan Pr olayını aylar sonra öğreniyorum. Değerli bilgi paylaşımı için teşekkür ederim.

 12. Bu Faydalı Bilgiler İçin Teşekkür Ederiz. Çalışmalarınızın devamını Bekliyoruz.

 13. PageRank kalkıcak diye kulaktan duyma sözler duymuştum fakat olaylar hızlı gelişti denebilir. Şimdi Alexa rağbet görücek gibi gözüküyor. Yazı içinde teşekkürler.

Bir Cevap Yazın