Ana Sayfa / Google / Seo Nedir? Seo Nasıl Yapılır?

Seo Nedir? Seo Nasıl Yapılır?

Seo Nedir?

Seo, ingilizce olan search engine optimizastion kelimelerinin baş harfinden türemiş bir terimdir. Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olan bu terim web sitelerinin arama motorlarında iyileştirme çalışmalarına verilen isimdir. Bir çok kriteri kapsayan bu kavram web sitelerimizin popüler olması için gerekli olan en önemli kaynaktır.

seo

Uygulanma amacı google ve diğer arama motorlarında belirlenen hedef kelimelerde iyi konumlara gelmek hatta ilk sayfada yer almaktır. Her web sitesi sahibinin hemen hemen bildiği bir konu olan arama motoru optimizasyonu belli başlı kriterlere sahip ve bu kriterlerin sürekli değiştiği bir oluşumdur. Yani bundan 5 yıl önce uygulanan seo teknikleri ile günümüzde uygulanan teknikler kesinlikle aynı değildir.

Seo Nasıl Yapılır?

Web sayfamızın popüler olması, ziyaretçi sayısının artması, alexa konusunda iyileşmesi, trustrank ve pagerank değeri kazanması için arama motoru optimizasyonuna ihtiyaç duyarız. Kendi içinde on page seo (iç optimizasyon) ve off page seo (dış kaynak optimizasyonu) olarak ikiye ayrılmaktadır. Dış kaynak çalışmalarına başlamadan önce kesinlikle iç optimizasyonun arama motorlarının istemiş olduğu kurallar dahilinde profesyonel olarak yapılandırılmalıdır. İç optimize bittikten sonra dış kaynak yani backlink çalışmaları uygulanabilir. İç optimizasyonda dikkat etmeniz kriterler ise title, description, keyword, sayfa hızı, görsellerin düzenlenmesi, etiketler gibi bir çok terimdir. Bu terimleri eksiksiz olarak uygulayan her zaman rakiplerinden bir adım önde başlar.

Seo uygularken arama motorlarına yönelik çalışmalardan uzak durmanızdır. Yani bir hedef kelimede yükselmek için binlerce bağlantı almamanıza, web sitenizin iç optimizasyonunu yaparken belli başlı kelimelere sürekli yer vermemeye, kelime yoğunluğunu abartılmamasına dikkat etmelisiniz.

seo-nedir

Günümüzde seo denildiğinde artık akla gelen en önemli faktörler aşağıdaki gibidir;

 • Sosyal paylaşım platformlarından gelen ziyaretler,
 • Ortalama ziyaretçi süresini artıracak özgün ve yeni içerik paylaşımları,
 • Sitenizi google plus profiliniz ile ilişkilendirmek,
 • Pagerank değeri yüksek sitelerde değil ziyaretçi sayısı yüksek sitelerde yapılan paylaşımlar,
 • Title, description ve keyword ayarlarının arama motoru kuralları çerçevesinde yapılanması,
 • Kelime yoğunluğunun abartılmaması,
 • Kaliteli ve backlink kaynaklarına sahip olmak,

Seo uygularken genellikle en çok tercih edilen arama motoru google.com.tr baz alınır. Google ‘de yükselmek için onu çok iyi anlamak gerekir. Bu nedenle web sitenizin iyileşmesini, popüler olmasını istiyorsanız google ‘nin kriterlerini bilmenizi, isteklerini öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Arama Motoru Optimizasyonu hizmeti satın almak istiyorsanız bu konuda profesyonel hizmet sunan backlinkmi firması ile iletişime geçebilirsiniz. www.backlinmi.com

Hakkında Damla KARAMAN

Mutlaka İncele

21 Nisan Google Güncellemesine Hazır mısınız?

Google geçtiğimiz günlerde, 21 Nisan 2015 tarihinde mobile güncelleme olacağını duyurdu. Bu güncelleme web sayfası …

6 yorumlar

 1. Güzel bir makale olmuş damla hanım.

 2. Çok açıklayıcı bir makale olmuş elinize sağlık. Böyle makalelerin devamının gelmesini dilerim. Sizi takip etmeye devam edeceğim.

 3. faydalı bilgiler için teşekürler.

 4. torunotokiralama

  basit şekilde anlatmışsınız.Farklı bi konu ama sormak istedim. Sitemizin bobm cezası yediğini nasıl anlayabiliriz.

 5. Damla hanım merhaba,

  Kaliteli danışmanlık ve SEO yazılarınız için teşekkürler.
  Cevrede SEO konusunda kalitesiz çalışmalar çoğalıyor ama işin hakkını verenler de yok değil.

  Kaliteli içeriğiniz için teşekkür ederim tekrardan.

Bir Cevap Yazın