Ana Sayfa / Seo / SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalıdır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalıdır?

Bir web sayfasını açtıktan sonra bir hevesle içerik girmeye başlarız. Bu içerikleri eklerken dikkat etmediğimiz çok önemli bir şey vardır. Yazmış olduğumuz yazının SEO açısından uyumlu olup olmadığı. Hangimiz buna dikkat ediyor ki? Günümüzde bu duruma dikkat eden kişi sayısı artsa da çok denilmeyecek kadar az. Bir çok blog sitesi sahibi gönüllü ya da ücretli olarak yazar tutarak web sayfalarına içerik ekliyorlar. Bu yazarlar bu kurallara ne kadar dikkat ediyor orası meçhul.

seo-uyumlu-makale-yazmak

Değerli okurlarımız eğer SEO uyumlu makale yazmak istiyorsanız arama motorlarının kriterlerini iyi bilmelisiniz. Makalenin başlık kısmından açıklama kısmına, makale içi başlıktan içeriğe kadar bir çok kritere dikkat etmelisiniz. Aşağıda bunların nasıl olması gerektiğini sizlere maddeler halinde açıkladık;

Başlık (Title)

 • Anahtar kelime yer almalı.
 • Mutlaka anahtar kelime ile başlamalı.
 • En az 2 en fazla 7 kelimeden oluşmalı.
 • 60 karakteri geçmemeli.

Açıklama (Description)

 • Anahtar kelime mutlaka yer almalıdır.
 • Açıklama kısmı 160 karakteri geçmemelidir.
 • Anahtar kelime ile başlaması çok faydalıdır.

İçerik Kısmı

 • İçerik başlığında anahtar kelime mutlaka H1 etiketi ile belirtilmelidir.
 • Makale ne kadar uzun olursa o kadar faydalı olur. Arama motorları için değil kullanıcı için yazın.
 • Anahtar kelimeler içeriğin ilk 100 kelimesinde mutlaka kullanılmalıdır.
 • İçerik görsellerinin alt etiketinde mutlaka anahtar kelime kullanılmalıdır.
 • İçeriğin sonunda anahtar kelime muhakkak geçmelidir.
 • Anahtar kelime yoğunluğuna mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz kriterlere uygun yazılmış bir makale google ve diğer arama motorları tarafından ödüllendirilecektir. Bu kriterlere herkes dikkat etmiyor. Eğer siz dikkat eder özenli bir şekilde kullanıcı odaklı içerikler hazırlarsanız başarılı olursunuz. Özellikle google açısından içerik çok önemlidir.

Makaleyi dikkat çekici hale getirmeniz oldukça önemlidir. Makaleyi okuyan ziyaretçiler sıkılmasın diye ilginç başlıklar kullanabilirsiniz. Özgün yazacağım diye kelime yoğunluğunu es geçmeyin ve saçma sapan kelimeler kullanmayın. Ziyaretçiler web sayfanızda ne kadar  zaman geçirirse o kadar değer kazanırsınız. Bir de o ziyaretçilerinizin sitede gezindiğini düşünürsek değmeyin keyfimize.

Bu arada sizler için hazırladığımız 12 adet SEO ipucunu öğrenmek ister misiniz? Kesinlikle yararını göreceğiniz bu içeriğe bu bağlantıyı tıklayarak erişebilirsiniz.

Mutlaka İncele

En İyi SEO Sonuçları İçin Stratejiler ve İpuçları

Herkes SEO sektörüyle alakalı strateji, teknik ve ipuçları paylaşabilir. Bunlardan bir çoğunu sizlerde tecrübe edinmiş …

42 yorumlar

 1. Sağol hocam yine yararlı bir konu. Bir sorum var. Şimdi kullandığımız konu etiketleri bu anahtar kelimelere girer mi?

 2. Emek verilerek üretilmiş bir içerik. Bu içeriği bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim Damla hanım.

 3. SEO uyumlu bir makale her şeyden önce kullanıcı etkileşimli olmalıdır. Yani kullanıcının gözüyle olaya bakmak ve onun ihtiyaçlarını, sorularını ve beklentilerini en iyi şekilde karşılayacak özgün bir tanıtım yazısı olmalıdır. Çünkü Google’ın en çok önem verdiği konu kullanıcıların kaliteli ve doğru bilgiye ulaşmasıdır.

 4. Bütün maddelere aynen katılıyorum, maddeleri uygulayıp sonuç almamak mümkün değil, ezbere iş yapanların yazıda belirtilenleri deneyip sonuçlara şahit olmaları gerekiyor.

 5. Hocam, Özgün makale ve yazıların SEO açısından tartışılmaz olduğuna değinmişsiniz, peki ana site üzerinden blog oluşturup özgün makale mi yayınlamak etkili olur yoksa paravan site hazırlayıp onun üzerinden mi özgün ve güncel makaleler yayınlamak daha iyi olur seo açısından?

 6. Yazmış olduğunuz yazıda bize verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederiz. kurmuş olduğumuz sitemizde yayınladığımız makaleler kişileri sıkmadan onlara faydalı olabilecek bir düzen içerisinde oluşturulmuş olup ziyaretçilere yeterince faydalı bilgi vermektedir. yazmış oldunuz bu yazıdan hareketle oluşturduğumuz makaleler özgün ve bilimselliği destekleyici içeriklere sahip olup uygulanabilirlik ve anlaşılabilirlik açısından hem dikkat çekiçi hemde verimlidir. Saygılarımla…

 7. SEO isleminin en onemli noktalari. Paylasim icin tesekkurler.

 8. Buradaki bilgilere sonuna kadar katılıyorum fakat makale yazmak için ilham gelemeyebiliyor 🙂

 9. Bilgilendirici bir makale olmuş. Emek için teşekkürler, herkes makale yazarken bu hususlara dikkat etmeli.

 10. Gerçekten işe yarayacak bir bilgi olmuş, kendi sitemizde uygulamaya başlayacağız hemen.

 11. İşime yarayacak bir bilgi. paylaştığınız için teşekkürler.

 12. Bir siteden komple makaleleri alıp bazı kelimeleri değiştirerek siteye yüklemek özgün içerik olmuyor diye düşünüyorum google bunu kabul etmyor artık .

  • Zaten özgünlük oranı düşük olur, artık internette her konu mevcut ama bir konu hakkında yazı yazacaksan da araştırıp birkaç makaleyi okuyacaksın ve kafanda şekillendiği şekilde kendince yorumlayıp farklı cümleler ekleyerek yazacaksın. Tabi gönül ister hiçbir yerden bakmadan yazılsın ama o kadar çok konu yazıp reklam geliri kazanmak isteyenler için bu mümkün gibi görünmüyor. Özellikle haber siteleri her haberi önceden yazdıkları için millete fırsat kalmıyor.

 13. Merhaba Hocam, yazılarını gerçekten çok güzel ki uzun olmalarına rağmen okudum, normalde çok uzun yazılar beni sıkar 🙂 Size bir sorum olacak; şimdi bu H1 taglarının site içerisinde 1 tane olması gerektiğini savunan var, fakat birçok ilk sayfaya çıkan sitelerin her başlığı ayrı bir H1 etiketi ve özellikle haber sitelerinde koyu olarak yazılan yazılarda da H2 etiketi görüyorum. Ben siteye tek bir H1 atadım, başlıklarım ise H2. Sizce doğru olan nedir? Nasıl bir yol izlemek gerekir?

 14. Hocam yine yararlı makale ellerinize sağlık 🙂

 15. Birçok Webmaster için faydalı olabilecek bir makale olmuş.Yazı düzeniniz sebebiyle okumakta zorluk çekmiyoruz.Elinize , emeğinize sağlık.

 16. Seo’da makale gerçekten çok önemli artık eskiden kopya içerikli bi site backlinkli olduğunda hemen yükseliyordu. Şimdi ise backlink o kadar önemli değil önemli olan sadece ve sadece özgün içerik

 17. seo uyumlu makale yazmaya çalışanlar için güzel bir çalışma olmuş.

 18. Ayhan bey ve sizin seo hususunda paylaşımlarınızı sürekli ve kesintisiz olarak takip etmekteyim, oldukça fayda sağlayan içeriklere yer verip aydınlatıyorsunuz. Emeğinize sağlık.

 19. Gerçekten yararlı bir konu bu konuyu okuduktan sonra bir makale hazırladım ve denilenleri yaptım sanırım wp Seo ayarlarını anlatacak birini bulduktan sonra backlink satın alacağım sosyal medya içinse addmefast ta puan biriktirdim Türkiye de bulunanlar sadece görüyorlar ve puan için paylaşıyorlar buda sosyal medyada paylaşmamı kolaylaştırıyor bu konuda sizden anlatım beklerim şahsen

 20. Seo uyumlu makale on page seo kriterlerinde önemli bir kriter gerçekten kesinlikle googlenin kurallarının ihlal etmeden seo yapmamız için gereken bir kriter.

 21. teşekkürler gerçekten güzel bir makale. bundan sonra bu yönteme uyarak seo uyumlu makaleler yazıcam.

 22. Hep siteme rast gele Haber eklerdim bu makaleyi okuyana kadar. Çok teşekkürler hocam mutlaka uyğulayacağım girdiğim Haber’lerde

 23. Sayenizde çok büyük bir hatamı farkettim.ben hrp başlığı h2 içine alıyordum site dizaynından dolayı. sitenin genel açıklaması her sayfada göründüğünden site açıklamasına h1 ve konu başlıklarına da h2 atadım. sizce bu bir sorun teşkil eder mi

 24. Peki benim kendime ait bir tarif sitem tarifler tamamen kendi tarafımdan yazılmakta ve resimlenmekte fakat tüm bu anlattıklarımı yapmama rağmen maalesef ki kelime sayısı bazı tariflerde çok kısa kalıyor 150-160 kelime gibi yazıyı uzatarak okuyucularımı da sıkmak istemiyorum. Soruma gelecek olursak bu kısa ve resimli makalelerin benim sıralamama negatif bir faktörü olur mu?

 25. gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş, çok işime yarıyacağını düşünüyor yeni paylaşımlarınızı bekliyor olacağım.teşekkürler

 26. Bu güzel paylaşımlar ve bilgiler için teşekkür ederim. Gerçekten de çok açıklayıcı ve faydalı içerikler mevcut.

 27. Cok faydalı olmuş tşk. Bunlara dikkat edicegim. bunu okumam harika oldu soalun

 28. teşekkürle sayın yetkili bilgi çok güzel

 29. Seo konusunda çok fayfalı bilgiler paylaşmışınız tebrik ederi. Özgün içerik giriyordum ama bunlara dikkat etmem daha iyi oldu.

Bir Cevap Yazın