Ana Sayfa / Google / Sosyal Medyanın Seo Üzerindeki Etkisi

Sosyal Medyanın Seo Üzerindeki Etkisi

Merhaba değerli okurlarımız,

Bu yazımızda sizlere sosyal medyanın seo üzerindeki etkisinden bahsedeceğiz.

Bu makaleyi google spam ekip lideri Matt Cutts ‘un hazırladığı video izledikten sonra yazma kararı aldım. Bu videoda Matt Cutts kendisine yöneltilen sorular arasında en popüler olanı seçiyor ve video aracılığıyla cevabını paylaşıyor. İşte soru ve Matt Cutts ‘un cevabı;

sosyal-medyanin-seo-uzerindeki-etkisi

Soru: Twitter ve Facebook sitelerinde yapılan paylaşımlar bir web sitesinin google gözünde değerini artırır mı?

Matt Cutts: Elbette artırır. Biz facebook ve twitter paylaşımlarını bir sitenin kalitesini belirlemek için kullanıyoruz. Hatta paylaşımı yapan facebook ve twitter hesaplarının kalitesini de değerlendiriyoruz. Daha da detaylandırmak gerekirse, geçmiş dönemlerde sosyal ağ paylaşımlarını önemsemediğimizi söylemiştik fakat artık süreç bu şekilde değil. Sosyal medya paylaşımları bizim için çok önemli. Bir ayrıntıya daha değinmek istiyorum. Web sitelerinin kalitesini belirlemek için oluşturulmuş ekibimizin içerisinde bir çok farklı grup var. özellikle blog ve gerçek zamanlı arama ekibimiz sosyal medya paylaşımlarını işin içine çok katıyor. Öncelikle bu sinyaller gerçek zamanlı arama sistemi için kullanılıyor. Aramalarla ilgili paylaşımları, tweetleri sonuçlarda göstermeye çalışıyoruz. Bu paylaşımda ki sinyalleri arama sonuçlarını belirleme de nasıl kullanırız diye belirlemeye çalışıyoruz. Hatırlatmam gerektiğini düşündüğüm bir kaç durum var. Öncelikle bir web sayfasına ulaşamıyorsak sosyal medya paylaşımlarının o sayfanın kalitesini belirlemede bir faydasının olmayacağını söyleyebilirim. Eğer sayfaya ve bilgiye erişebilirsek kalite belirleme de sosyal medya paylaşımlarını kullanabiliyoruz. herhangi bir sebepten dolayı sayfayı tarayamıyorsak bunu sonuçlara yansıtamıyoruz. Şimdi bu açıklamalardan anladığınız gidip binlerce takipçi bulup web sitenizi paylaşıp ziyaretçi çekmek olmuştur. Eğer böyleyse bu binlerce link almaya benzer ve spam olarak algılanır. Pagerank yani sayfa kalitesi alınan linklerin sayısına göre değil aldığınız sayfaların kalitesine göre belirlenir. Takipçilerin ya da hayranların bot olup olmaması çok büyük önem taşıyor.

Siz değerli okurlarımız için yaklaşık 1 aydır google analytics eklediğimiz kurumsal sitemizde sosyal medya paylaşımları yaptık ve bu paylaşımları, etkisini analytics üzerinden takip ettik. Google yaklaşık 20 adet sosyal medya paylaşım ağlarından sadece 10 adet siteyi sosyal medya sitesi olarak gördü. Daha doğrusu bunların arasından sadece 10 siteden web sayfamıza trafik geldiğini gözlemledik.

Google arama motoru sosyal medya sitelerine çok ciddi önemler veriyor. Özellikle önem verdiği iki site var. Bunlardan biri google plus diğeri ise reddit. Bu web sayfalarında yapacağınız paylaşımlar çok çok önemlidir.

sosyal-medya-etkisi

 

Üst resimde gördüğünüz görselde yer alan mavi grafik sosyal medya paylaşımlarından gelen trafiği turuncu grafik ise toplam trafiği temsil etmektedir. Google Analytics aracılığıyla trafik gelen siteleri tespit ettik ve sizlerle paylaşmak istedik. Siteler aşağıdaki gibidir;

google-sevdigi-sosyal-medya-siteleri

 

Yukarıda gördüğünüz sitelerden 4. ve 5. sırada yer alan sosyal medya ağları google ‘nin veri merkezi iş ortağı olarak geçmektedir. Bu sitelerden gelen bağlantı ve trafikler daha değerlidir.

 

Değerli okurlarımız, bot olduktan sonra binlerce takipçiye binlerce hayran toplamaya gerek yok. Doğal olsun 100 adet olsun. Google daha kaliteli arama motoru için çalışmalarına devam ediyor ve sürekli kendini yeniliyor. Bu yazımızda sizlerle sosyal medyanın seoya etkisi konu başlığı hakkında bilgiler aktardık. Umarız faydamız dokunmuştur.

Ayrıca sizler için hazırladığımız özel kaynaklardan oluşan backlink listesi için tıklayınız.

Hakkında Damla KARAMAN

Mutlaka İncele

Bir Devir Sona Erdi: Pagerank Öncesi ve Sonrası

Ne günlerdi değil mi? Link takası yapılacak pagerank değerine bakardık, alacağız o değere bakardık. Belli …

11 yorumlar

 1. Sosyal medya hesapları üzerinden girilen linkler her zaman için Google’nin gözünde daha değerli olmuştur. Anlatılanlara bakılırsa bu önem derecesi giderek artıyor.

 2. Sosyal medya günümüzün vazgeçilmezi olduğundan dolayı etkisi sürekli artacaktır.2013 yılı sonlarına doğru yapılan bir araştırmada Google SERP sıralamasında Google+ da sahip olunan +1‘lerin, facebook paylaşımları ve alınan backlinklerden daha değerli olduğunu ve etkisini dahada arttırdığı belirtildi.

 3. Sosyal meyda gerçekten çok önemli ben sitelerimde daha bunu kullanamadım ama bundan sonra yararlanacağım mutlaka..

 4. google daha iyisi için çalışıyo ama arada kurunun yanında yaş da yanıyor. spamla mücadele yapayım derken kaliteli içerik sağlayıcı siteleri de aradan çıkarıveriyor. bu da onun bile bazı konumlarda çeşitli bot lar kullandığının kanıtıdır. çünkü google da çalışan zat-ı muhterem banladığı siteye dünya gözüyle girip bi baksa yanlış bi harekette bulunduğunu hemen anlayacak. ama o ne yapsın. kurmuşlar botu koymuşlar bi kaç aritmetik filitre, yakaladığını atıyo içeri. bi bak yahu bi incele ben ne yapıyorum diye kendine bi sor. bilinçsizce sarhoş olmuşcasına güç kullanıyosun google. artık yeter söz webmasterların.

 5. kesinlikle çokk önemli en çok kullandığım pr şekli diyeblirim

 6. Anlatım çok güzel olmuş.Herşeye dikkat etmek her zaman onemli 🙂

 7. Sadece sosyal medya ile yükselmek tabiki imkansız olabilir. Ancak etkisi kesin…

 8. Facebook olsun twitter olsun sosyal medyanın sitelere çok etkisi var. gerek trafik gerekse gelir açısından. Açıklama için teşekkürler.

 9. Güzel bir yazı olmuş sosyal medyanın etkisi çok fazla bir çok web sitesi sosyal medya sayesinde tanındı hitleri aldı ama şöyle bir durum var bazı siteler tüm hitlerini sosyalmedya sitelerinden çekiyor %80 bulan hitler sosyal medyalar gözdeliğini bitirirse o siteler napar acaba her nekadar sosyal medya hiti degerli ise google amcadan gelen her zaman daha kıymetli

 10. Güzel bir yazı olmuş, sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmak gerek.

 11. Sosyal Medyann sitelere etkisi inanılmaz fazla, herkesin etkin bir şekilde kullanması gerek. Bana göre en değerlisi Google+.

Bir Cevap Yazın