Backlink

2021 Ücretsiz Backlink Siteleri

Backlink (Geri Bağlantı) kavramı, başka bir siteden kendi sitenize yönlendirilmiş bağlantı türlerini ifade etmek için kullanılmaktadır. Backlink oluşturmak, sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmek için yararlanabileceğiniz en faydalı yöntemlerin başında gelmektedir. Web sitenize nasıl Backlink alacağınızı çözdüğünüz an, domain (alan adı) otoritenizi geliştirmek için çok güçlü bir adım atmış olursunuz. Backlinklerin web sitenize sağlayacağı başlıca faydalar şunlardır:

 • Arama motorlarındaki organik sıralamanız yükselir.
 • Arama motorlarında daha hızlı indekslenirsiniz.
 • Yönlendirme trafiğinizde müthiş bir artış yakalarsınız.

Bu muhteşem yöntemi kullanabilmek için, ücretsiz Backlink siteleri mi arıyorsunuz? O halde şimdi dikkatinizi buraya vermenizi istiyorum. Hazırladığım bu liste, ücretsiz bir şekilde Backlink oluşturmak için kullanabileceğiniz güncel kaynakları içermektedir. Ayrıca bu listeye ek olarak, şu başlıklara da cevap bulacaksınız:

 • Oluşturabileceğiniz Backlink türleri neler?
 • Sitenize bağlantı alırken dikkat etmeniz gerekenler

Umuyorum ki, sizin için hazırladığım ücretsiz ve kaliteli kaynaklardan oluşan bu Backlink listesini beğenirsiniz ve web projelerinizin SEO’sunu iyileştirmek için etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Sabırlı, sakin ve istikrarlı bir şekilde çalışırsanız, dijital dünyadaki etkinizin her geçen gün daha da arttığını fark edeceksiniz.

Doğal olarak zamanımın büyük bir bölümünü, dış kaynaklardan aldığım bağlantıları takip etmek için harcıyorum. Backlink profilimi analiz etmek için Ahrefs, SEMRush gibi yardımcı araçları tercih ediyorum. Ancak kullanabileceğiniz araçlar, bu en popüler iki araçla sınırlı değildir.

Backlinklerinizi takip edebilmek için kullanabileceğiniz diğer araçlar şunlardır:

 • Ubersuggest
 • Linkody
 • Monitor Backlinks
 • SEO PowerSuite
 • CognitiveSEO
 • LinkResearchTools
 • Kerboo
 • Majestic SEO
 • Open Site Explorer

Ücretsiz Backlink sitelerine geçmeden önce hatırlatmak istediğim bir konu daha var. Her başarılı bağlantı kurma projesi, temel olarak aşağıda gördüğünüz bağlantı türlerine dayanmaktadır:

 • Alanında etkili, kaliteli web sitelerinden alınan Backlinkler
 • Blog sayfalarından alınan bağlantılar
 • Web sitelerimiz için, hepimizin oluşturduğu ücretsiz Backlinkler

En Popüler 20 Ücretsiz Backlink Sitesi

En Popüler 20 Backlink Sitesi

Backlink oluşturmak için kullanabileceğiniz çok sayıda ücretsiz kaynak vardır. Ancak hangi sitelerden bağlantı alacağınıza karar verirken; alanında etkili, köklü ve popüler siteleri seçmelisiniz. Bu doğrultuda kullanabileceğiniz en popüler ve ücretsiz 20 Backlink sitesini, sizin için bir araya getirdim.

youtube.com

Domain Sıralaması: 98
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 1208396252
Toplam Trafik Hacmi: 5430659769

facebook.com

Domain Sıralaması: 100
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 468841511
Toplam Trafik Hacmi: 2572153690

twitter.com

Domain Sıralaması: 99
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 192648557
Toplam Trafik Hacmi: 1219822998

instagram.com

Domain Sıralaması: 99
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 119760094
Toplam Trafik Hacmi: 686762561

imdb.com

Domain Sıralaması: 93
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 73136780
Toplam Trafik Hacmi: 361607643

reddit.com

Domain Sıralaması: 94
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 123502083
Toplam Trafik Hacmi: 228977946

microsoft.com

Domain Sıralaması: 96
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 39874844
Toplam Trafik Hacmi: 226287035

google.com

Domain Sıralaması: 98
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 19116337
Toplam Trafik Hacmi: 209529017

linkedin.com

Domain Sıralaması: 98
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 129026409
Toplam Trafik Hacmi: 172565217

twitch.tv

Domain Sıralaması: 92
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 5799730
Toplam Trafik Hacmi: 94728246

tripadvisor.com

Domain Sıralaması:
Toplam Anahtar Kelime Sayısı:
Toplam Trafik Hacmi:

pixiv.net

Domain Sıralaması: 87
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 5827073
Toplam Trafik Hacmi: 68804986

etsy.com

Domain Sıralaması: 93
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 38243337
Toplam Trafik Hacmi: 68628166

cookpad.com

Domain Sıralaması: 86
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 8157816
Toplam Trafik Hacmi: 59998114

sites.google.com

Domain Sıralaması: 93
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 55100180
Toplam Trafik Hacmi: 51992436

quara.com

Domain Sıralaması: 91
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 93866415
Toplam Trafik Hacmi: 51574929

free.fr

Domain Sıralaması: 92
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 8450377
Toplam Trafik Hacmi: 34915403

medium.com

Domain Sıralaması: 94
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 51535520
Toplam Trafik Hacmi: 31314322

pinterest.es

Domain Sıralaması: 91
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 55685851
Toplam Trafik Hacmi: 30695537

wattpad.com

Domain Sıralaması: 85
Toplam Anahtar Kelime Sayısı: 16154304
Toplam Trafik Hacmi: 23571204

Oluşturabileceğiniz 7 Ücretsiz Backlink Türü

Oluşturabileceğiniz 7 Backlink Türü

Web sitenize aldığınız Backlinkler, kaynak sitenin yer aldığı kategoriye göre sınıflandırılmaktadır. Yazımın bu bölümünde, farklı Backlink türlerini açıklayacağım. Elbette ki, tüm çeşitleri kullanmak zorunda değilsiniz ancak yaygın olarak kullanılanları kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum.

Profil Sayfalarınızdan Ücretsiz ve Kaliteli Backlinkler

İnternetteki profil sayfalarınıza web sitenize giden bir yada birden daha fazla bağlantı ekleyebilirsiniz. Ayrıca web sitenizden, sosyal medya hesaplarınıza referans vermeyi de unutmayın. Twitter, Facebook, Instagram gibi popüler sosyal medya ağlarından, web sitenizin ana sayfasına kaliteli bağlantılar almak için faydalanabilirsiniz.

Backlink almak için sosyal medya profili oluştururken şunlara dikkat etmelisiniz:

 • İşletmenizin belirli bir fiziksel konumu veya özel olarak hitap ettiği coğrafi bir alan varsa, konum bilgilerinize profilinizde yer verin. Bu konum bilgileri, yerel SEO’nuzun gelişmesine yardımcı olacaktır.
 • Web sitenizde kullandığınız görselleri, sosyal medya hesaplarınızda da paylaşın. Bu sayede, takipçilerinizin gözünde daha kurumsal bir kimliğe sahip olabilirsiniz.
 • İşletmenizi veya projenizi anlatan, yaklaşık 200 kelimeden oluşan bir tanıtım metni hazırlayın ve bu metni sosyal medya profillerinize ekleyin.

Forum Sitelerinden Ücretsiz ve Kaliteli Backlinkler

Çoğu forum sitesinde, web sitenize bağlantı veren bir linki profilinize ekleyebilirsiniz. Bu, sadece profilinizi ziyaret edenlerin bağlantıya tıklamalarını sağlamakla kalmaz. Ayrıca, yaptığınız her yorumda da görüleceği için, web sitenize daha fazla kullanıcının erişebilmesine olanak tanır.

Sosyal Ağlardan Ücretsiz ve Kaliteli Backlinkler

Backlink söz konusu olduğunda, sosyal ağları kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız bağlantılar, hem kurumsal bir kimlik kazanmanıza hem de Google’a iyi bir iş çıkardığınızı göstermeye yardımcı olur. Sosyal medya Backlinkleri, dış kaynaklardan alabileceğiniz en kolay, ücretsiz ve kaliteli bağlantı türlerindendir.

Ücretsiz Blog Sayfalarından Ücretsiz ve Kaliteli Backlinkler

Backlink profilinizi güçlendirmek ve kendinizi Google’a kanıtlayabilmek için, web sitenizle benzer faaliyet alanlarına sahip diğer sitelerden de bağlantı almanız gerekmektedir.

Henüz daha yolun başındaysanız ve yatırım yapacak belirli bir bütçeye sahip değilseniz, başka blog sayfalarında konuk yazarlık yapmayı deneyebilirsiniz. Diğer bloglarda kendi içeriklerinizi yayınlamak ve web sitenize bağlantı vermek, bu konuda epey işinize yarayacaktır.

URL Kısaltıcılardan Gelen Backlinkler

Bağlantı kısaltıcılar, web sitenize yönlendirilen bağlantıları basitleştiren araçlardır.

Kısaltılmış bir bağlantı, dizine eklenmemişse tek başına çok da yardımcı olmaz. Ancak bu linkleri ve yerleştirildikleri sayfaların indekslenmesini sağlarsanız, otoritesi yüksek olan bir domainden kaliteli bir bağlantı elde etmiş olursunuz.

Ücretsiz Basın Bültenlerinden Backlinkler

Ücretli basın bültenlerine Backlink eklemeyi daha önce duymuş olduğunuza eminim. Bu yöntem, SEO dünyasında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, hazırladığınız basın bültenlerini, ücretsiz web sitelerinden yayınlama imkânına da sahipsiniz. Bu tarz siteler, ücretli olanlarla aynı düzeyde yetkiye sahip değillerdir fakat yine de size mükemmel kalitede ücretsiz Backlink kazandırabilirler.

Blog Yorumlarından Backlinkler

Kendi alanında belirli bir etkiye sahip bloglara Backlink eklemeyi seviyorum. SEO dünyasında, makalenin ve bloğun sizin yayın yaptığınıza benzer bir temaya sahip olması gerektiğini lütfen unutmayın.

Backlink Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Kural

Kaliteli Backlinklerin SEO’nuza olan etkisini, artık bir kez daha vurgulamak istiyorum. Google’ın algoritması her yeni günde kendini yenileyip geliştirmektedir. Ancak, yakın zamanda yapılan bir araştırma Backlinklerin arama motoru sıralamasının en etkili ögesi olmaya devam ettiğini kanıtlamıştır.

Yazımın bu bölümünde SERP’lerde çok daha iyi bir sıralama elde etmenizi sağlayacak, en önemli Backlink kurallarını açıklıyorum:

Çok Kısa Sürede Çok Fazla Backlink Almaya Çalışmayın

İlk kural, başlangıçta size biraz mantıksız gelebilir. Ancak, çok fazla Backlink’in çok kısa sürede ve çok hızlı bir şekilde elde edilmesi Google’ın sitenizi cezalandırmasına sebep olabilir. Arama motorlarının, web sitenizin kendi faaliyet alanında bir otorite olduğunu anlayabilmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır. Bağlantılar hepsi bir kerede oluşturulursa, arama motorlarının sitenizi güvenilir olarak algılayabilecekleri zamanları kalmaz.

Doğal Yollardan Backlink Kazanmayı Hedefleyin

Bu kuralı bir başka şekilde ifade edecek olursam, Backlink almak için ödeme yapmaktan kaçınmalısınız. Google’ın algoritması son yıllarda o kadar gelişti ki; doğal olmayan yollardan üst sıralara çıkmaya çalışan siteleri anında tespit edebilir hale geldi.

Sitenize Backlink veren, ücretli bir dizine abone olabilirsiniz. Ancak, sıralamanızı iyileştirmek amacıyla ödeme yapmanızı kesinlikle önermiyorum.

Güvenmediğiniz Sitelerden Backlink Almayın

Google, internet dünyasındaki bazı bölgeleri kötü mahalle olarak nitelendirmektedir. Spam içeriklerle ve kullanıcılara herhangi bir değer sunmayan web siteleri, bu mahallenin başlıca sakinlerindendir.

Etki alanı yetkisine sahip web sitelerinden bağlantılar alabilmeyi hedeflemelisiniz. Bu siteler, Google’ın incelediği ve güvenilir bulduğu kaynaklardır. Yetkili web sitelerinden bir bağlantı aldığınızda, Google’ın sıralamasındaki değeriniz artacaktır. Ayrıca yeni açılmış sitelerin yerine, eski ve köklü web sitelerinden bağlantılar kazanmanız çok daha faydalı bir durumdur.

Backlink Oluşturma Konusunda Tutarlı Olun

Google, Backlink profilinizin doğal olarak gelişip gelişmediğini ve bu gelişmenin tutarlı olup olmadığını değerlendirir. Kısa bir sürede yoğun bir biçimde Backlink aldıktan sonra, aylarca herhangi bir reaksiyon alamamak profilinizde bir tutarsızlık oluşturur. Backlink profilinizin istikrarlı bir şekilde geliştiğini gösterebilmek için, zamanın doğal akışı içinde yeni bağlantılar oluşturmalısınız.

Backlinklerinizi, Web Sitenizin Farklı Sayfalarına Almaya Çalışın

Aldığınız tüm bağlantılar ana sayfanıza bağlanırsa, Google için uyarı sinyalleri çalmaya başlar. Bağlantı oluşturulurken, Backlink doğrudan ilgili içeriğe yönlendirilmelidir. Sitenizin alt sayfaları, ana sayfanızın sunamayacağı derinlikte içeriklere sahiptir. Backlinklerinizin doğal görünmesi için, bağlantılarınızın birçok farklı sayfaya yönlendirilmesi gerektiğini unutmayın.

Web sitenize dış kaynaklardan bağlantılar almak, sonuç sayfasındaki sıralamanızın artmasını sağlayan en mükemmel yöntemlerin başında gelmektedir.

Bu yazımda, kullanabileceğiniz 20 popüler ücretsiz Backlink sitesini sizler için listeledim. Backlinklerinizi oluştururken, dikkat etmeniz gereken 5 önemli kuralı unutmamak, başarılı bir Backlink stratejisi geliştirebilmenize olanak tanıyacaktır.

Sizin Backlink oluşturmak için yararlandığınız başka ücretsiz kaynaklar nelerdir? Yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu