BacklinkSEO

Backlinkleri Sitelere Nasıl Yerleştirmeliyiz?

Muhtemelen kendinize çoğu defa “En iyi SEO sonuçları için backlinkleri web siteme nasıl yerleştirmeliyim?” diye sormuşsunuzdur. Google, algoritmasını güncelledikten sonra bu soru pek çok kişi tarafından soruldu. Bu soru için pek çok uzman farklı tavsiyeler ve ipuçları veriyor, fakat ne yazık ki çoğu zaman tek yaptıkları insanların kafasını karıştırmak. Bu makalede backlinklerinizi sitenize nasıl yerleştireceğinizden bahsedeceğim, ayrıca hangi linklerin SEO puanınıza zarar vereceğini de.

Backlink Sitelere Nasıl Eklenir

Eskiden bütün linklerin SEO için iyi olduğu sayıldığı dönem sona erdi. Yıllarca pek çok webmaster, her gün backlink inşa edebilmek adına saçma teknikler ve otomatik araçlara güvendi. O zamandan bu zamana çok şey değişti.

Bugün ise SEO için, kaliteli ve güvenilir backlinklerin değeri çok daha fazla. Ama kaliteli backlinklerin yerleşimini nasıl yapacaksınız?

Tabi ki online pazarlama planı ve doğru bir stratejiyle! İşte kaliteli backlinklerin inşası için izlemeniz gereken ipuçları.

Kimseye Güvenme

Bilinmeyen kaynaklardan okuduğunuz ipuçlarına güvenmeyin. Eğer ki birisi Google’da birinci sıraya çıkmanın sırrını bulsa, bunu başkalarıyla paylaşması pek de olası gözükmüyor.

Her zaman kendi testinizi ve kendi araştırmanızı yapın. Ufak bir bütçeyle, kendi araştırmanızı yaptığınız ve bütün backlink çeşitleri test edilmiş bir web sitesi yaratabilirsiniz.

Backlinkleri Sabırla İnşa Edin

Eğer web sitenizi yeni oluşturduysanız hızlı ve doğal yollardan backlink inşa etmeniz neredeyse imkansız. Yatağınıza yattığınızda popüler sitelerin size backlink vermesini dua etmek hiçbir işe yaramayacaktır. Web sitenize uygun trafik akışı sağlayacak backlinkleri inşa etmek ise işe yarayacaktır!

Bunu nasıl yapacağız?

Direkt Trafik

Ziyaretçi olarak popüler web sitelere, backlinkle beraber yazı yazmak yaygın bir yöntem.

Başka siteler için makale yazarken, sadece yazar biyografisindeki linkten yararlanmayın. Bu yöntem son zamanlarda oldukça suiistimal ediliyor. Fakat doğru strateji ile kalabalıkta ayağa kalkarak kendinizi gösterebilirsiniz.

İşte, ziyaretçi yazılarınızı şekillendirmek için birkaç ipucu:

 • Sadece “Bizim için yaz!” kısmı olan siteleri aramayın. Kaliteli link alacağınız siteler, bu kısmın olmadığı web siteleridir!
 • Sadece popüler web siteleri için yazın. Domain itibarı sizden düşük olan web sitelere yazarak zamanınızı boşa harcamayın, linklerinizin değeri düşük olacak ve haberiniz olmadan kaldırılacaktır.
 • Yazdığınız her websitesi için birden fazla yazı yazın. Yoksa sadece backlink inşa etmek için yazdığınız apaçık ortada olacaktır.
 • Sitenize doğrudan yönlendirme yapmayan linkler, SEO için değil ama alacağınız trafik ve sosyal medya takipçisi için oldukça iyidir.
 • Ziyaretçi yazılarınızdaki linkleri takipte tutun. Bazen webmasterler linkinizi kaldırabiliyor veya değiştirebiliyor, bundan hemen haberiniz olmalı.
 • Her zaman biyografinizde, sosyal medya hesabınıza bağlanan link bulunsun.

Bu teknikleri kullanarak, ziyaretçi yazılarımdaki biyografi kısmından; doğrudan trafik ve muhteşem SEO sonuçlarını elde etmeyi başardım. Ekran görüntüsünde, geçen ay popüler bir websitesinde yazdığım makaleden gelen ziyaret oranlarını görebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere sıçrama oranı %65 (ortalama web sitelerimden %13 daha iyi), ve ortalama ziyaret süresi 2.31 dakika (web sitemin ortalama ziyaret süresinden %84 daha iyi). Sadece yazdığım bu makaleden her ay yüzlerce ziyaretçi çekiyorum.

Google Analytics

Bu sefer size geçen birkaç ayın sonuçlarını gösteriyorum ki, ziyaretçi yazılarının trafik akışı konusunda uzun vadede başarılı olduğunu görün. Sonuçlar bu sefer çok daha iyi. Sıçrama oranı, ortalama %27 olan istatistikten %57 daha iyi. Ortalama ziyaret süresi ise, bir önceki oradan %109 daha iyi!

Peki bu sizinle paylaştığım iki örnek neden başarılı oldu? Çünkü yukarıda bahsettiğim ipuçlarını ve kuralları izledim.

Popüler web sitelerinde, backlink için kaliteli, detaylı yazılar yazdım ve insanların çok hoşuna gitti ve tabi ki ardından kişisel web sitemi ziyaret etmeye karar verdiler. Sadece backlink için bu yazıları yazmadım, SEO ve trafikten yararlanmak için de yazdım. Eğer ki bu linkler doğrudan web siteme yönlendirmeseydi bile her ay yüzlerce ziyaretçi kazanacaktım.

Backlinklerinizin Arkasında Ayak İzi Bırakmayın

Backlinklerin arkasında iz bırakmak, ortak yapılan hatalardan bir tanesi. Bütün linkleriniz SEO için inşa edilmiş olsa bile tamamen doğal gözükmeli.

 • Ziyaretçi yazıları yazıyorsanız her zaman biyografinizi ve yazar ismini değiştirin.
 • Web siteniz için sürekli aynı açıklamayı kullanmayın.
 • Bütün linklerinizi doğal ve izlenemez bir şekilde hazırlayın.

İyi Backlinkler Nasıl İnşa Edilir?

Web sitenize gelen en iyi linkler, çokça sosyal medya paylaşımıyla beraber, iyi içeriğe sahip olan gerçek web sitelerinden gelir.

Bu gelen backlinkleri ister kendiniz inşa edin, ister kazanın. Ünlü web sitelerinden geldikleri sürece çok iyi bir SEO değerine sahip olacaklardır. Size, belirli bir link inşa etme tekniği kullanmanız için ısrar edemem çünkü bende iyi sonuç gösteren sizde göstermeyebilir. Yazının başından “Kendi testlerinizi kendiniz yapıp en iyi sonuça karar vermelisiniz.” dememin sebebi işte bu.

Ayrıca rakipleriniz SEO için neler yaptığına bakabilir, eğer olumlu sonuç sağladığını görürseniz onların izlediği stratejiyle aynı linkleri inşa edebilirsiniz.

Kaliteli backlink oluşturmak için en yaygın yöntemler:

 • İlgili sitelerde ziyaretçi yazıları
 • İnfografilerle link inşa etme
 • Kırık link metodu
 • Niş forumları
 • Etkileyici e-mail göndererek

Uzak Durmanız Gereken Backlinkler Neler?

Link dizininizde uzak durmanız gereken birkaç çeşit backlink tarzı var. Kontrol edemediğiniz spam yazıları en kötü olanıdır!

İşte kötü backlinklere birkaç örnek:

 • Zayıf içerikten gelen linkler. İçeriğin az olduğu, kelime olarak doyurucu olmadığı sayfalar Google tarafından oldukça küçük SEO değeri kazanır.
 • Kullanıcılarına değer vermeyen web siteleri. Bunun için sosyal imleme ve paravan siteler örnek verilebilir. Bunların tek bir kullanım sebebi olabilir SEO, Google bunlara kredi vermez! İşin kötü tarafı, bu tarz sitelere link koyduğunuz zaman daha sonra onları kaldırmanız neredeyse imkansızdır.
 • Spam gönderim yapmak. Google’da herkes gibi spamları sevmez. Eğer internetin her köşesine spam yorum ve yazılar yazarsanız web sitenizin tanınırlığı sarsılacak ve arama motoru sıralamalarında gerileyeceksinizdir. Doğrudan web sitenize yönlendirme yapmayanlar bile suistimal ederseniz şüpheli duruma düşecektir.

Matt Cutts’ın spam yorumlar hakkındaki konuşmasını inceleyin.

Kötü olan backlinklerinizi ayırt etmek için Monitor Backlink sitesinde hesap oluşturun ve giriş yapın. Domain popülerliğine, güven ve ziyaretçi oranlarına göre sıralama yapın. Filtreleri kullanarak rahatça sıralama yapabilir ve backlinkleriniz hakkında ne yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Özet

Eğer web siteniz için backlink inşa etmek istiyorsanız bunu bilgili ve dikkatli bir şekilde yapmak zorundasınız. Her yarattığınız backlinkinizi izlemeli veya SEO değeri taşıyorsa onları kazanmalısınız. Kontrolünüzün olmadığı sayfalardan gelen backlinklerden her zaman uzak durmalısınız, istediğiniz son şey yüzlerce backlinki kaldırmak olacaktır.

Backlink İnşaası Nasıl Gidiyor? Yorum Yazarak Beni Haberdar Edin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu