Backlink

Muhteşem Backlink Önerileri

Muhtemelen kendinize bir çok kez “web sitemin arama motoru sonuçlarında iyi konumlara gelmesi için nasıl backlink almalıyım?” sorusunu sormuşsunuzdur?  Google algoritma güncellemelerini ve yeniliklerini uyguladıkça bu soruyu daha da çok sorar olduk. Acaba doğru bağlantılar mı ediniyorum? Bir siteye bağlantı eklerken tedirgin olmaya başladık. Sayısız uzman çoğu zaman insanları şaşırtmak için farklı ipuçları ve tavsiyeler verirler. Ama ben bu yazımda sizlere şu kaynaklardan bağlantı alın, şuraya sitenizi ekleyin demeyeceğim. Bu yazımda ki amacım sizlere 2015 yılında kaçınmanız gereken kaynaklar hakkında bilgiler aktarmaktır.

Backlink her türlü arama motoru optimizasyonu için iyi olarak kabul edildi ve edilmeye de devam ediyor. Yıllarca bir çok kişi bunların içerisinde bizlerde varız, özensizce bağlantılar aldık ve ekledik. Hatta bu bağlantıları eklemek için çeşitli programlarda kullandık. Ama artık bu tür süreçler geride kaldı.

Muhteşem Backlink Önerileri

Eğer bugünün kurallarına göre SEO yapmak istiyorsanız yüksek kalitede ve doğal backlinkkaynaklarına sahip olmalısınız. Peki bu kaynaklara nasıl sahip olabilirsiniz? Doğru stratejiler kullanarak yapacağınız planlamalar web sitelerinizi başarıya götürecektir. İşte backlink alırken izlemeniz gereken bir kaç ipucu;

Backlink Ağınızı Sabırla Oluşturun

Yeni oluşturmuş olduğunuz web sayfanıza hızlı bir biçimde doğal bağlantı alma şansınız yoktur. Ama bu bağlantı alma sürecini bir şekilde başlatmalısınız ve bunun için en iyi yöntem web siteniz ile alakalı sitelerde konuk yazarlık yapmak olabilir.

Diğer web sitelerinde yazarlık yaparken bunu bağlantı almak amacıyla yapmayın. Bu yöntem son zamanlarda oldukça istismar edilmiştir. Ama şunu unutmayın doğru strateji uygularsanız kimse sizin önünüzde duramaz.

Bu konu hakkında sizlere bazı ipuçları aktarmak istiyorum;

  • Yazarlık yaptığınız her sitede birden fazla içeriğiniz olsun. Aksi taktirde burada backlink alma odaklı yazı yazdığınız anlaşılacaktır.
  • Yazmış olduğunuz yazılar için oluşturduğunuz hakkında alanından mutlaka sosyal hesaplarınıza da bağlantı çıkışı yapınız.
  • Sadece sizin sektörünüzle alakalı sitelerde konuk yazarlığı yapınız.
  • Link almak için içerik hazırlamayın. Ziyaretçilere faydası olacak içerikler hazırlarsanız, takip ve ziyaret edilirsiniz.

Yukarıda paylaştığım maddeleri dikkate almanızı öneririm. Bu öneriler tamamen tecrübe edilip sizlerle paylaşılmıştır. Eğer başarılı içerikler hazırlarsanız, ziyaretçi alma sayınız o derece de artar. Bu tarz bağlantılardan ziyaret almanız google arama motorunun en çok önem verdiği kriterler arasında yer aldığından dolayı başarı da kaçınılmaz olmaktadır.

Bağlantı Aldığınız Sitelerde Aynı Yazıları Kullanmayın

Bağlantı aldığınız sitelerde aynı açıklamaları, içerikleri kullanmanız SEO tarafından yapılan en büyük hatalar arasında yer alır. SEO açısından doğal görünmeyen hiç bir bağlantı fayda sağlamaz, sağlamayacaktır da. Bu tür bağlantılar alıyorsanız cezaya hazırlıklı olun. Eğer konuk yazarlık yapıyorsanız her sitede biyografinizde yer alan açıklamayı değiştirin. Aynı içeriğe sahip biyografiden alınan bağlantılar doğal görünmez.

İyi Bağlantılar İnşa Edin

Web siteleriniz için iyi bir bağlantı inşa etmenin yolu iyi içerik ve sosyal medyadan geçmektedir. Rakiplerinizin neler yaptığını, nerelerden bağlantılar aldığını analiz etmeniz ve bu analize istinaden kendi stratejinizi geliştirerek backlink ağınızı oluşturmanız başarıya ulaşmanızı hızlandıracaktır.

Kaliteli backlink inşa etmek için en yaygın yöntemler aşağıda paylaşılmıştır;

  • İlgili sitelerden konuk yazarlığı yaparak bağlantı almak.
  • İnfografik hazırlayarak bağlantılar almak.
  • Niş forumlarda paylaşım yaparak, sorulara cevap vererek ve kişilere yardım ederek bağlantı elde etmek.
  • E-Posta pazarlaması yaparak bağlantı kazanmak.

Yukarıda maddeler halinde paylaştığım yöntemlerle doğal, kaliteli kaynaklar oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu