SEOBacklink

Dofollow ve Nofollow Nedir

Merhaba değerli Damla KARAMAN okurları,

Bu yazımızda sizlere dofollow ve nofollow nedir? Dofollow ya da nofollow link nasıl verilir? bilgilerini paylaşacağım.

Google bir siteye kefil olmanız halinde paylaşmış olduğunuz linklere dofollow kefil olmayıp paylaştığınız linklere nofollow adını vermiştir. Geçmişten günümüze dofollow ve nofollow terimi hep yanlış algılanmıştır. Nofollow bir backlink kaynağının faydası olmadığı eğer nofollow backlink alınırsa web sitelerimizin zarar göreceği iddia edilmekteydi ve hala edilmekte. Bu kavram tamamen yanlış. Bir sitenin dofollow backlink kaynakları olduğu gibi nofollow backlink kaynakları da olmalıdır. Her site her siteye kefil olacak diye bir olay olamaz. Google arama motorunun son güncellemelerinden sonra dofollow ve nofollow backlink kavramı farklı bir boyut kazanmıştır. Nacizane önerimiz dofollow link sahibi olduğunuz kadar nofollow bağlantılara da sahip olunuz.

Web sitesi sahibiyseniz dofollow link alırken ya da verirken kullanmanız gereken kod aşağıdaki gibidir;

<a href=”https://www.damlakaraman.com.tr/” rel=”dofollow”>Damla KARAMAN</a>

Eğer nofollow link almak ya da vermek isterseniz kullanmanız gereken kod ise aşağıdaki gibidir;

<a href=”https://www.damlakaraman.com.tr/” rel=”nofollow”>Damla KARAMAN</a>

Dofollow ve nofollow kavramında dikkat etmeniz gereken nokta web sayfanız üzerinden yapmış olduğunuz link çıkışlarında kullanmış olduğunuz linklerdir. Bu linklerinin tümünün dofollow olması siteniz üzerinden yapılan link çıkışlarının oranını artırır ve sayfalarınızın değerini düşürür. Bunun dışında almış olduğunuz bağlantıların nofollow olmasında herhangi bir sakınca yoktur. Dofollow aldığınız web sayfası sizinle pagerank değerini paylaşır. Eğer dofollow link alımı yapacaksanız pagerank değeri yüksek web sayfalarını tercih edebilirsiniz. Benim kendi görüşüm artık pagerank kavramının bir önemi kalmadığıdır. O kadar önemli olsaydı google ilk sayfa da hep pagerank 10 web sayfaları yer alırdı. Günümüzde hemen hemen herkeste pagerank değerine sahip web sayfaları vardır. Hatta pagerank 10 site sahiplerini de sık sık görmeye başladık.

Bu makalemizde sizlere dofollow nofollow hakkında bilgi vermek istedik. Faydalı olabildiysek ne mutlu bize. Bu blog üzerinden paylaştığım yazılar tamamen kendi görüşlerimdir. Kendi tecrübelerimi siz değerli okurlarımla paylaşıp her ziyaretçime faydalı bilgiler sunmak amacındayım.

Saygılarımla;

Damla KARAMAN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu