Facebook

Facebook EdgeRank Algoritması

Son zamanlarda facebook sayfa yöneticilerinin en çok dert yakındığı konu gösterim oranlarının düşmesidir. Neden bu gösterimler düştü, neden beğeniler azaldı gibi kendi kendimize sorular sorar olduk.

EdgeRank Güncellemesi Nedir?

Bir içeriğin ya da paylaşımın hangi kullanıcının haber akışında yer alması gerektiğini belirleyen bir algoritmadır. Bu algoritmanın çıkarılmasının bir tek sebebi var o da kullanıcı menfaati. Çünkü kullanıcılar kendileriyle ilgili ilgisiz her şeyi haber akışında görmekten şikayetçi olmaya başladılar. Buna istinaden facebook bu algoritmayı daha da geliştirerek güncellemiş oldu.

Facebook EdgeRank Algoritması 21 Eylül itibariyle güncellenmiştir. Yapılan analizler sonucu facebook sayfaları üzerinden paylaşılan içeriklerin sayfa hayranlarına %45-%55 daha az ulaştığını belirtmektedir. Genel gösterim seviyesini oldukça düşüren facebook geçmiş dönemlerde içerik gösterimleri için ödeme alacağını bile açıklamıştı. Çok ciddi bir tepkiyle karşılaşan facebook şimdilik bu aksiyonla yetindi. Özellikle Türkiye facebook sayfalarının daha çok etkilendiğini söyleyebiliriz. Paylaşılan içerikleri çok az kişiye gösteriyor.

Edge Rank

Bu algoritma güncellemesi ile birlikte genel olarak tüm içerik paylaşımlarının gösterim oranının düştüğünü net olarak tespit edebilirsiniz. Fakat özellikle video ve fotoğraf albümü paylaşımlarında bu oran daha da artmaktadır.

EdgeRank’ın oluşmasındaki üç ana etken; Affinity Score, Ege Weight ve Time Decay.

Nedir bu terimler;

Affinity Score: Kullanıcı ile içerik sağlayıcı arasındaki geçmiş ilişkiyle oluşmaktadır. Facebook daha önce bir sayfanın içeriğini beğendiğiniz, beğenme eğiliminde olduğunuz, yine beğenebilir varsayımında bulunmaktadır. Bu sayede sayfanın ilginizi çektiğini ve o sayfayla etkileşime girdiğinizi gözlemliyor. Buna istinaden sayfanın gönderilerini duvarınızda yer almasına öncelik veriliyor.

Ege Weight: Beğenilen, yorum yapılan veya paylaşılan ileti, bağlantı, fotoğraf veya video olması durumlarına göre farklı olarak değerlendiriliyor. Fotoğraf paylaşımlarının daha yüksek değer kazandırdığını söyleyebiliriz. Fotoğraflar etkileşimi de olumlu etkilediğinden karşılıklı bir fayda söz konusu olmaktadır. Bir markanın bağlantısını ve paylaştığı fotoğrafı beğenirseniz sayfanın paylaşımlarını daha fazla görebilirsiniz.

Time Decay: EdgeRank sabit bir değer değil. Zaman geçtikçe sayfalar ya da arkadaşlarınız yeni paylaşımlarda bulunuyor ve her gönderi için EdgeRank yeniden hesaplanıyor. Buna istinaden haber akışı yeniden şekil alıyor. Popüler olan içerik zaman geçtikçe alt sıralara düşüyor.

Facebook bu tavrıyla global bir tepkiyle karşı karşıya kalabilir. Hatta bu tepkilerin başladığını da söyleyebiliriz. Fakat aslında yapmış olduğu güncelleme o kadar doğru ki bunu zamanla daha net bir şekilde görebileceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu