E-TicaretGoogle

Bir Linkin ya da Sitenin Güvenli Olup OImadığını Kontrol Etme

Günümüzde pek çok kişi insanların bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılım bulaştırmak ve onların bilgisayarlarını tahrip etmek için çaba göstermektedir. 2018 yılında kötü amaçlı linklere sahip e-posta sayısı kötü amaçlı ekleri içeren e-postaların dört katı olmuştur. Ancak kötü amaçlı linkler yalnızca e-postalarda gizlenmez. Ayrıca sosyal medyada, mesajlaşma uygulamalarında ve hatta kısa mesajlarda yer almaktadırlar.

Kötü amaçlı yazılımlar şirketler açısından en pahalı saldırılardan birisidir. Her saldırıda şirketler milyon dolarlar kaybedebilmektedir. Bu nedenle çalışma bilgisayarınızı, verileri ve fonları kötü amaçlı saldırılardan korumaya yardımcı olmak için bir linkin veya sitenin güvenliğini hızlı bir biçimde kontrol etmek için geliştirilmiş en iyi ücretsiz araçları kullanabilirsiniz.

Güvenli Website Kontrolü

Bir Linkin Güvenli Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

Bir linkin güvenli olup olmadığını kontrol etmek için bir link denetleyicisi kullanmalısınız. Link denetleyicileri herhangi bir linkin güvenlik sorunlarını veya bunların eksikliğini analiz edebilen ücretsiz bir araştır. Link sizi tehlikeye atan bir siteye, kötü amaçlı yazılımlara, fidye yazılımlarına veya diğer güvenlik risklerine yönledirirse sizi bu araçlar sizi uyarabilmektedir.

Norton SafeWeb

Önemli bir antivirüs ve kötü amaçlı yazılımlardan korunma yazılımı sağlayıcısı olan Norton tarafından geliştirilen Norton SafeWeb, bir linki herhangi türden bir güvenlik sorunununa yönelik analiz edebilmektedir.

Norton SafeWeb ayrıca, sitedeki ürünleri veya hizmetleri satın aldığınız zaman kişisel ve finansal bilgilerinizi korumak için çok önemli olan verileri sunmaktadır. Bu veriler arasında bilgisayar tehditleri, kimlik tehditleri, sıkıntılı faktörler ve e-ticaret güvenlik doğrulaması gibi bilgiler yer almaktadır.

Google Transparency Report

Google’ın güvenli tarama teknolojilerini kullanarak güvenli olmayan siteleri bulmak için günlük milyarlarca URL’yi inceleyebilirsiniz. Her gün binlerce tehlikeli siteyi ortaya çıkartmaktadırlar. Google’ın güvenli tarama teknolojisi aynı zamanda meşru olan ancak artık tehlike arz eden siteleri tespit edebilmektedir.

Bir sitenin tehlikede olup olmadığını kontrol etmek için linklerden birini Google’ın ücretsiz güvenli tarama aracına eklemeniz yeterli olacaktır. Google size sunduğu raporda sitenin güvenlik açısından durumunu özetleyecektir.

URLVoid

URLVoid bir sitenin veya linkin itibarını ve güvenlik düzeyini değerlendirebilmektedir. Araç aynı zamanda bir linkin dolandırıcılıkla veya kötü amaçlı davranışlarla bağlantılı olup olmadığını kontrol etmektedir.

Linkleri kontrol edebilmek için URLVoid linkleri birbirinden farklı kara liste motorlarından ve itibar kontrol sitelerinden geçirmektedir. Araç aynı zamanda kontrolde kullanılan kara liste bilgisini ve sitenin kara listedeki durumunu raporda sunabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu