Google

Mobil Algoritma Güncellemesine Yönelik Tavsiyeler

Google’ın mobil dostu algoritma değişikliği kapıda, arama motoru devi ise site sahiplerine bilinen bazı hatalardan uzak durmaları adına bir tür tavsiyeler dizisi yayınladı.

Esasen, Google bu tavsiyeleri site yöneticileri topluluğundan elde ettiği verilerle oluşturdu ve bunu en sık yapılan hatalar şeklinde listeledi.

Google Mobil Güncellemeler

Paylaşılan tavsiyelerde kısaca şunlar yer alıyor:

  • Engellenen JavaScript, CSS ve resim dosyaları: Googlebot’un sitenizi gerçek kullanıcının gözünden görmesini istiyorsanız daima robot.txt dosyasında bu tür dosyalara izin vermelisiniz.
  • Yürütülemeyen içerik: Bu genellikle video veya buna benzer içeriklerle ilgilidir. Mobil ortamda yürütülemeyen içeriklerden uzak durulmalı ve Flash dışında uygun teknolojiler kullanılarak bu tür içerikler paylaşılmalıdır.
  • Hatalı yönlendirmeler: Eğer mobil URL adreslerini ayrı olarak kullanıyorsanız mobil kullanıcıların her birini uygun mobil adreslere yönlendirmeniz gerekmektedir.
  • Sadece mobile özel 404 hataları: Bazı siteler masaüstü kullanıcıların erişebildiği ancak mobil kullanıcıların erişemedi sayfalara sahip olabilir. Bununla başa çıkmak istiyorsanız 404 hatalarından uzak durmalı ve mobil kullanıcıları doğru alanlara yönlendirmelisiniz.
  • Uygulama indirme önerileri: Bazen siteler sayfanın görüntülenmesini engelleyerek kullanıcıları sitenin uygulamasını indirmeye yönlendirmektedirler. Bu yöntemden vazgeçip bir HTML banner kullanarak üst kısma uygulama tanıtımını koymanız gerekmektedir.
  • Uygunsuz çapraz linkler: Bir kullanıcı sitenin mobil versiyonundan masaüstü için uygun hale getirilmiş sayfaya link verdiği zaman karşımıza çıkan durumdur. Linkleri kontrol ederek her birinin doğru sayfalara yönlendirildiğinden emin olmanız gerekmektedir.
  • Yavaş mobil sayfalar: Kullanıcıların sinirlenmesini istemiyorsanız mobil sayfaların hızlı bir biçimde açıldığından emin olmalısınız. Google PageSpeed Insights kullanarak sayfaların hızlarını kontrol etmelisiniz.

Daha fazla hatadan uzak durmak istiyorsanız ve bunu nasıl başaracağınızı merak ediyorsanız Google’ın sunmuş olduğu rehberin tamamına göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu