SEO

SEO Nasıl Yapılır?

SEO nasıl yapılır? SEO ile ilgilenen bir çok kişinin cevabını merak ettiği en önemli sorudur bu. Peki nasıl yapılır bu SEO? Herkes bir şey söylüyor, herkesin bir fikri, stratejisi, bir bildiği var. Biz kime inanacağız? diyenler var. Aslında SEO’nun nasıl yapılacağıyla alakalı süreci bu işin üstadlarından olan Ayhan KARAMAN çok detaylı bir şekilde anlatmış. Bu içeriğe bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ben ise sizlere bu içeriğimde teknik anlatıma girmeden SEO’nun nasıl yapılacağıyla alakalı önemli bilgiler aktaracağım. İşte bu bilgiler;

SEO içeriden başlar dışarıdan tamamlanır.

Evet yukarıdaki kurala dikkat ederseniz SEO tarafında her zaman için başarılı olursunuz. İç optimizasyon sürecini bitirmeden dış kaynaklara yönelmek kesinlikle web siteniz için geri dönülmez bir sürece dönüşebilir. Bu nedenle iç optimizasyona kesinlikle önem verin ve Google arama motorunun istemiş olduğu biçimde web sitenizi ve sayfalarınızı yapılandırın.

Anahtar kelime araştırma ve sonrasında tanımlama.

Anahtar kelime araştırma sürecine başladınız ve kelimeleri buldunuz. Bunları web sitenizin ilgili sayfalarında anahtar kelime yoğunluğunu dikkate alarak yapılandırın. Kesinlikle meta keywords girmeyin. Hedef kelimelerinize başlıkta, açıklamada, görsellerde ve içeriklerinizde yer verin.

Meta kullanımı çok önemli.

Meta açıklamaları Google arama motorunda çok ciddi bir yükselme sinyalidir. Bu nedenle hedef kelimenize açıklama kısmının ilk bölümünde yer verin.

Hız her zaman kazandırır.

Web siteniz ve sayfalarınız kesinlikle hızlı olmalı. Benim sitem çok hızlı hiç bir sorunu yok deyip bu işi kesinlikle sallamayın. Google arama motorunun site hızı ölçme aracını kullanın ve orayı referans alarak web sitenizi optimize edin. Bunun katkısını er ya da geç göreceksiniz.

URL yapısı çok önemli.

Bir önemli yükselme sinyali daha. URL yapısını hala anlamayan, çözemeye kişiler var. URL yapısının önemi Google arama motorunda çok yüksek. Nasıl mı olmalı? Gayet açık ve net olarak söylüyorum. URL yapısı sade olmalı.

Görsel iyileştirmeleri.

Görsellerinizi optimize edin, görsel URL yapısını sadeleştirin ve onlara ALT etiketler ekleyin.

Mobil uyumluluk.

Google masaüstü ve mobil SEO’yu ayırdığına göre bizde mobil ve masaüstü ayrımını iyi yapmalıyız. Kesinlikle ama kesinlikle web sitemizin mobil uyumlu olması şart. Değişen teknoloji bunu istiyor. Google arama motoru değişen teknolojiye en hızlı ayak uyduran markadır. Bu nedenle sizde aynı hız olmasa bile ona yakın bir şekilde ayak uydurun.

Ben burada kısa ve öz olarak açıklamalarda bulundum. Aslında makalenin başında yer alan öneriyi dikkate alıp o içeriği okumanız daha sağlıklı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu