SEO

Sosyal Medyanın Seo Üzerindeki Etkisi

Merhaba değerli okurlarımız,

Bu yazımızda sizlere sosyal medyanın seo üzerindeki etkisinden bahsedeceğiz.

Bu makaleyi google spam ekip lideri Matt Cutts ‘un hazırladığı video izledikten sonra yazma kararı aldım. Bu videoda Matt Cutts kendisine yöneltilen sorular arasında en popüler olanı seçiyor ve video aracılığıyla cevabını paylaşıyor. İşte soru ve Matt Cutts ‘un cevabı;

Sosyal Medyanın SEO Üzerindeki Etkisi

Soru: Twitter ve Facebook sitelerinde yapılan paylaşımlar bir web sitesinin google gözünde değerini artırır mı?

Matt Cutts: Elbette artırır. Biz facebook ve twitter paylaşımlarını bir sitenin kalitesini belirlemek için kullanıyoruz. Hatta paylaşımı yapan facebook ve twitter hesaplarının kalitesini de değerlendiriyoruz. Daha da detaylandırmak gerekirse, geçmiş dönemlerde sosyal ağ paylaşımlarını önemsemediğimizi söylemiştik fakat artık süreç bu şekilde değil. Sosyal medya paylaşımları bizim için çok önemli. Bir ayrıntıya daha değinmek istiyorum. Web sitelerinin kalitesini belirlemek için oluşturulmuş ekibimizin içerisinde bir çok farklı grup var. özellikle blog ve gerçek zamanlı arama ekibimiz sosyal medya paylaşımlarını işin içine çok katıyor. Öncelikle bu sinyaller gerçek zamanlı arama sistemi için kullanılıyor. Aramalarla ilgili paylaşımları, tweetleri sonuçlarda göstermeye çalışıyoruz. Bu paylaşımda ki sinyalleri arama sonuçlarını belirleme de nasıl kullanırız diye belirlemeye çalışıyoruz. Hatırlatmam gerektiğini düşündüğüm bir kaç durum var. Öncelikle bir web sayfasına ulaşamıyorsak sosyal medya paylaşımlarının o sayfanın kalitesini belirlemede bir faydasının olmayacağını söyleyebilirim. Eğer sayfaya ve bilgiye erişebilirsek kalite belirleme de sosyal medya paylaşımlarını kullanabiliyoruz. herhangi bir sebepten dolayı sayfayı tarayamıyorsak bunu sonuçlara yansıtamıyoruz. Şimdi bu açıklamalardan anladığınız gidip binlerce takipçi bulup web sitenizi paylaşıp ziyaretçi çekmek olmuştur. Eğer böyleyse bu binlerce link almaya benzer ve spam olarak algılanır. Pagerank yani sayfa kalitesi alınan linklerin sayısına göre değil aldığınız sayfaların kalitesine göre belirlenir. Takipçilerin ya da hayranların bot olup olmaması çok büyük önem taşıyor.

Siz değerli okurlarımız için yaklaşık 1 aydır google analytics eklediğimiz kurumsal sitemizde sosyal medya paylaşımları yaptık ve bu paylaşımları, etkisini analytics üzerinden takip ettik. Google yaklaşık 20 adet sosyal medya paylaşım ağlarından sadece 10 adet siteyi sosyal medya sitesi olarak gördü. Daha doğrusu bunların arasından sadece 10 siteden web sayfamıza trafik geldiğini gözlemledik.

Google arama motoru sosyal medya sitelerine çok ciddi önemler veriyor. Özellikle önem verdiği iki site var. Bunlardan biri google plus diğeri ise reddit. Bu web sayfalarında yapacağınız paylaşımlar çok çok önemlidir.

Sosyal Medya Etkisi

Üst resimde gördüğünüz görselde yer alan mavi grafik sosyal medya paylaşımlarından gelen trafiği turuncu grafik ise toplam trafiği temsil etmektedir. Google Analytics aracılığıyla trafik gelen siteleri tespit ettik ve sizlerle paylaşmak istedik. Siteler aşağıdaki gibidir;

Sosyal Medyanın Etkisi

Yukarıda gördüğünüz sitelerden 4. ve 5. sırada yer alan sosyal medya ağları google ‘nin veri merkezi iş ortağı olarak geçmektedir. Bu sitelerden gelen bağlantı ve trafikler daha değerlidir.

Değerli okurlarımız, bot olduktan sonra binlerce takipçiye binlerce hayran toplamaya gerek yok. Doğal olsun 100 adet olsun. Google daha kaliteli arama motoru için çalışmalarına devam ediyor ve sürekli kendini yeniliyor. Bu yazımızda sizlerle sosyal medyanın seoya etkisi konu başlığı hakkında bilgiler aktardık. Umarız faydamız dokunmuştur.

Ayrıca sizler için hazırladığımız özel kaynaklardan oluşan backlink listesi için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu