GoogleSEO

Web Sitem Nasıl Popüler Olur?

Web sitem nasıl popüler olur, nasıl daha çok ziyaret edilir? Bu soruyu hemen hemen her web site sahibi kendi kendine sorar ve başarılı olmak için araştırma sürecine girer. Bizler siz değerli okurlarımız için başarılı olmanın tekniklerini adım adım anlatma gereği duyduk. Bu yazımızda sizlere web sitenizi arama motorlarının gözünde nasıl popüler yapacağınızı paylaşacağız. Paylaşılanlar tamamen kendi tecrübelerimizden edinmiş olduğumuz tekniklerdir.

Site Hızı Performans

Web sitenizi kurdunuz ve optimize etmek istiyorsunuz. Yapmanız gereken ilk olarak web sitenizi hızlandırmak. Gereksiz sorguları silmek, cache özelliğini aktifleştirmek, resimleri optimize etmek hızlandırma sürecinin en önemli unsurlarıdır. Sitenizin hız testini yapabileceğiniz 2 önemli kaynak paylaşmak istiyorum. Bunlardan ilki google arama motorunun çıkarmış olduğu servis http://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ diğeri ise google ve diğer arama motorlarından bağımsız olan http://gtmetrix.com/ sayfasıdır. Bu yardımcı araçlar sayesinde web sayfalarınızın eksikliklerini tespit edebilir kurallara uygun bir biçimde optimize edebilirsiniz.

W3C Validate

Web sitemizin hızlanma sürecini tamamladıktan sonra sıra geldi Validation hatalarının düzenlenmesine. Bunun içinde ihtiyaç duyacağınız kaynak http://validator.w3.org/ sayfasıdır. Bu sayfa aracılığıyla kod hatalarınızı tespit edip düzenleyebilirsiniz.

Kullanıcı Dostu Makale

Yukarıda paylaşmış olduğumuz talepleri tamamladıktan sonra stabil çalışan bir web sayfasına sahip olacağınızı unutmayınız. Biz tamamladığınızı varsayarak başarılı olma yolunda ilerleyeceğiniz diğer önerilerimize devam ediyoruz. Bu aşamadan sonra web sayfanızı özgün, kaliteli ve kullanıcıyı sitede tutacak şekilde yazılmış içeriklere sahip olmanızdır. Her gün olmasa bile mutlaka 3 günde bir sitenize uzun (minimum 300 kelime) ve mantıklı içerikler eklemeniz şart.

Sosyal Medya Paylaşımları

İçerik olayı devam ederken yapmanız gereken önemli konulardan bir tanesi de sosyal medya paylaşımları. Sosyal medya denildiğinde akla facebook ve twitter ‘dan başka bir şey gelmiyor değil mi? Evet diyor gibisiniz. Eğer cevabınız evet ise yanılıyorsunuz. Çünkü sosyal medya bu iki siteden ibaret değil. Bu sitelerin yanı sıra sayabileceğimiz onlarca hatta yüzlerce kaynak vardır. Mesela YouTube, Vimeo, Dailymotion, Google Plus, Behance, Instagram gibi platformlar sosyal medya kaynaklarına örnek oluşumlardır. İçerikleriniz bu kaynakların tümünde olmasa bile bir çoğunda paylaşılmalı özellikle de google plus ‘da.

Bir diğer olay ise backlink süreci. Bu olay bir çok kesimin kafasını karıştırmaktadır. Backlink zararlı, sakın almayın, alırsanız ceza alırsınız, bir daha siteniz google ‘da olmaz gibi duyumları bir kenara bırakmalı ve bu açıklamamızı dikkate almalısınız. Dış kaynaklar web sayfalarımızın en çok ihtiyaç duyduğu unsurdur. Onlar sitelerimiz için olmazsa olmazdır. Zararlıları var mıdır? Evet vardır fakat doğru olanı bulduktan sonra bu konuda da çok rahat davranabilirsiniz. Backlink doğal olarak alındığında faydalıdır. Aksi taktirde zarar verir. Yani bir sitenin en alt kısmından alınarak tüm sayfalarda gözüken bir bağlantı sizce ne kadar doğal gözükebilir? Tabi ki hiç. Sektörünüzle alakalı bir siteden alacağınız tanıtım yazısı ve bu tanıtım yazısında anahtar kelime kullanmadan alacağınız bir bağlantı o kadar doğal gözükür ki arama motorlarının web sitenize olan yaklaşımını çok kısa sürede fark edebilirsiniz. Bir başka örnek ise paravan bloglar aracılığıyla alınan bağlantılardır. Paravan blog oluşturdunuz ve bu blogları oluşturduğunuz gibi onlarca anahtar kelimenize bağlantı vermeye başladınız. Sizce doğal mı? Bizce değil. Bu noktada da yapmanız gereken bu blog kaynaklarını kendi sitenizde ki gibi makaleler aracılığıyla geliştirmek ve web sitenize anahtar kelime kullanmadan direk bağlantı vermektir. İşte bu doğallıktır.

Google Webmaster Araçları

Backlink olayını da çözdükten sonra gelelim google webmaster araçlarına. Google arama motorunun bir servisi olan bu site aracılığıyla site haritamızın paylaşılmasını, sayfamıza eklediğimiz bir yazının daha hızlı index almasını, sitemize verilen bağlantıların gözlemlenmesini, yinelenen sayfalarımızı, etiketlerimizi, başlıklarımızı ve açıklamalarımızı görebilmekteyiz. Bu araç sayesinde web sitemizi daha da iyileştirebilir, popüler kılabiliriz.

Değerli takipçilerimiz bu yazımızda sizlere bir web sitesinin başarıya ulaşması için uygulanması gerekenler hakkında paylaşımlarda bulunduk. Umarız bu yazımız bir çok konuda olan sorularınıza cevap niteliğinde olmuştur. Bu tür paylaşımları yapabilmemiz için her zaman sizlerin yardımına ve desteğine ihtiyacımız bulunmaktadır. Aşağıda yer alan sosyal medya kanallarından bu yazımıza destek olmanız ve çevrenizde ki insanlara duyurmanız bizi çok memnun eder.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu