GoogleSEO

Google SSS Sonuçları Güncellemesi

Google, dünyanın en büyük arama motorudur ve her neye ihtiyacımız olursa başvurduğumuz ilk kaynaktır. Aklımıza gelen her türlü sorguyu, arama kutucuğuna yazarız ve Google’ın sonuçları karşımıza getirmesini isteriz. Google, sunduğu bu hizmeti iyileştirmek için algoritmasını her geçen gün güncellemektedir. Her yeni gelen güncellemeyle; Google’ın mekanizması, çok daha akıllı ve becerikli hale gelmektedir.

Öyle ki, bir arama yaptığımızda, merak edebileceğimiz diğer sorguları da Sık Sorulan Sorular (SSS) olarak bizlere sunmaktadır. Son aylarda yayınlanan yeni bir güncelleme, Sık Sorulan Sorular’da büyük bir değişim meydana getirmiştir.

Kısaca ifade etmem gerekirse, yeni gelen güncellemeyle birlikte; hem kullanıcıların hem de yazarların işini kolaylaştıran bu işlev, sayfa başına en fazla iki soru ile sınırlandırıldı. Peki, son güncellemeyle ilgiyi üzerine çeken Sık Sorulan Soruların başlıca faydaları nelerdir?

Arama sonuçlarında web sitenize daha fazla alan ayrılmasını sağlayabilirsiniz.
Web sitenizin aldığı tıklama oranlarını iyileştirebilirsiniz.
Kullanıcılara çok daha hızlı bir şekilde bilgi sağlamış olursunuz.

Gelin, Google SSS sonuçları güncellemesi hakkında tüm konuşulanlara ve diğer detaylara yakından bir bakalım.

Google SSS Güncellemesi Nedir?

Google, geçtiğimiz haziran ayında arama sonuçlarında görüntülenen SSS’lere dair yeni bir güncelleme duyurarak; zengin sonuçları sayfa başına iki soru ile sınırlandırma kararı aldığını açıkladı. Zengin sonuçlara yönelik bu yeni güncellemenin, kullanıma sunulma süreci hala daha devam etmektedir.

Google’dan Danny Sullivan, SSS arama sonuçlarının artık yalnızca iki sonuçla sınırlı olacağını doğruladı. Sullivan bu değişikliğin, SSS’nin web sitelerine sağladığı SEO avantajını engellemek için yapılmadığını da net bir şekilde vurguladı. Ve kullanıcılar için güncellemenin nedenleri tek tek sıraladı. İşte, Google SSS arama sonuçlarının iki sonuç ile sınırlandırılması ile ilgili tüm detaylar.

Google SSS Sonuçları, Her Yerde Sınırlı Değil

Google’ın teknoloji uzmanlarından Danny Sullivan, Sık Sorulan Sorular sonuçlarının web sayfası başına iki ile sınırlandırıldığını 18 Haziran’da attığı bir Tweet ile doğruladı.

Barry Schwartz: Google, snippet başına en fazla iki adet zenginleştirilmiş SSS sonucu göstermeyi mi test ediyor? Kasıtlı yapılan bir değişiklik mi, yoksa bir hata mı merak ediyoum.

Danny Sullivan: Evet, yakın zamanda bunu en fazla iki ile sınırlandıran bir değişiklik yaptık.  Ancak, dünyanın her yerinde durum tam olarak böyle değil. Örneğin, Türkiye’de bazı arama sonuçlarında iki sorunun kullanımda olduğunu görsek de, pek çok kullanıcı daha fazla soru ile karşılaşamaya devam ettiğini iddia ediyor.

Görünüşe göre, güncellemenin kullanıma sunulma süreci hala daha devam ediyor. Bu nedenle, yaptığınız sorgularda hala daha ikiden fazla Sık Sorulan Soru ile karşılaşmaya devam edebilirsiniz.

Arama Sayfalarında SSS Sonuçları

Sık Sorulan Sorular (SSS) yapılandırılmış verileri, Google’ın arama sonuçlarında SSS içeriğini göstermeye uygun hale getirmenin bir yoludur. Bu tür bir görüntüleme yönteminin yararı, bir web sitesinin arama sonuçlarında daha fazla yer kaplamasını sağlamaktır.

Bu tür zenginleştirilmiş sonuçlar 8 Mayıs 2019 tarihinde Google tarafından duyurulmuştu:

Bir SSS sayfası, belirli bir konuyla ilgili sık sorulan soruların ve bu sorulara cevapların bir listesini içermektedir.

Örneğin bir e-ticaret web sitesinde SSS sayfası; gönderim süreci, satın alma seçenekleri, iade politikaları ve iade süreçleri hakkında sorulabilecek soruları cevap sağlayabilmektedir.

SSS sayfası yapılandırılmış verilerini kullanarak, bu soruların ve yanıtların, doğrudan Google arama sonuçlarında görüntülenmeye hazır hale getirebilirsiniz.

SSS zenginleştirilmiş sonuçlarının bir diğer avantajı ise, ilk sayfada görüntülenebilecek bir rakibinizin, ikinci sayfaya düşmesine neden olabilmenizdir.

SEO Açısından SSS Sonuçları

SEO Açısından SSS Sonuçları

Yeni gelen bu güncelleme, tartışmaları da beraberinde getirdi. Arama sonuçlarındaki SSS’lerin SEO açısından hem faydalı hem de zararlı olduğu iddia edildi.

@Brodieseo isimli bir Twitter kullanıcısı, bir ekran görüntüsü paylaşarak; Sık Sorulan Soruların sonuç sayfasının tamamını nasıl ele geçirebileceğini kanıtlamıştı.

“Günaydın arkadaşlar. SSS için maksimum sayının 10 olduğuna oldukça eminim, ayrıca sonunda “Daha fazlasını görüntüle” seçeneği de var. Yani Google’ın ilk sayfasında potansiyel olarak 100 adet SSS yer alabilir mi? Umarım böyle bir sonuç ile asla karşılaşmam.”

Google’ın tek seferde 10 adet Sık Sorulan Soru gösterdiğini varsayalım. Böyle bir durum, arama sonuçlarının ilk sayfasında sadece iki veya üç web sayfasının gösterilmesine sebep olabilir.

SEO Danışmanı Lily Ray ise, SSS zenginleştirilmiş sonuçlarının, sonuç sayfasına ne kadar hâkim olabileceğine dair bir ekran görüntüsü yayınlamıştı.

Son gelen güncellemeden sonra ise, bu yeni duruma yaklaşımını şu şekilde ifade etti:

“Organik sonuçların çok fazla yer kaplamasından şikâyetçi olduğum için kendimi biraz garip hissediyorum.”

Ağustos 2020: SSS Sonuçlarını Azaltmanın İlk Sinyalleri

Yaklaşık bir yıl önce Arama Motoru Pazarlamacılığı (SEM) uzmanları, SERP’lerde daha az sayıda SSS zenginleştirilmiş sonuçlarının gösterildiğini fark etmişti.

Google teknoloji uzmanlarından John Mueller, SSS sonuçlarının sayısının azalmasıyla ilgili sorulan soruya, şu şekilde yanıt vermişti: “Genel olarak kullanıcıların SSS ile ilgili konuştuklarını fark ettiğim şeylerden biri, arama sonuçlarında daha az sayıda soru göstermeye başlamış olmamız.”

Bu soruları her yerde göstermekle hiç göstermemek arasındaki dengeyi kurmaya çalışıyoruz. Bu, doğal süreç içinde olması gereken bir şeydi. Bu nedenle, hangi sorgular ve hangi sayfalar için SSS zenginleştirilmiş sonuçlarını göstereceğimize dair her ayrıntıyı belirlemeliyiz.

Mayıs 2021: SSS Sonuçları Hala Daha Az Sayıda

Mayıs 2021 dönemine geldiğimizde ise, aynı konu aynı kişiye tekrar soruldu. Soruyu soran kişi, yapılandırılmış verilerin artık zengin sonuçlar gösterip göstermediğini öğrenmek istedi ve bu durumu John Mueller’e sordu.

John Muller, Google’ın hala daha SSS zenginleştirilmiş sonuçlarını göstermeye devam ettiğini söyledi. Ayrıca, zenginleştirilmiş sonuçların kullanıcı açısından faydalı olup olmadığından emin olmak için testlere devam ettiklerini de ifade etti.

Muller sözlerini şunları da ekleyerek tamamladı: “Yapılandırılmış veya zenginleştirilmiş sonuç türlerinden birçoğu için, ne sıklıkla göstereceğimize dair ince bir ayar yapmaya çalışıyoruz. Böyle bir düzenleme yapmak istememizin sebebi, insanların kafasını karıştırmak istememizdir.”

Haziran 2021: Google SSS Sonuçlarının Sınırlandırıldığını Duyurdu

Uzun zamandır kendini hissettiren güncelleme, nihayet geçtiğimiz haziran ayında Danny Sullivan tarafından net bir şekilde doğrulandı. SSS, 10 adete kadar gösterilirken; Sullivan, web sayfası başına 2 ile sınırlandırıldığını teyit etti.

Siz de takdir edersiniz ki, kullanıcılar ve SEO danışmanları arka planda başka nedenler olup olmadığıyla ilgili kuşku duymaya başladılar.

Gianluca Fiorelli: Ve sonunda Google, SEO’ların SSS avantajını çok fazla zorladığına karar verdi. Öyleyse, bakalım hangi siteler “avantajlı” olacak…

Danny Sullivan: Çok sayıda kullanıcının, bunun SEO oyunları nedeniyle yaptığımız bir şey olduğunu söylediğini gördüm. Değil. SEO, kaç tane göstereceğimizle oynayamadı. Bunu, kendi otomatik sistemlerimiz belirledi. Her şeyi, her zaman gözden geçiriyoruz ve en fazla iki soru göstermenin en yararlı olacağını belirledik.

Sonrasındaysa ikili diyalog biraz daha sürdü ve Sullivan durumu açıklamaya devam etti.

Gianluca Fiorelli: Peki, açıkladığınız için teşekkürler. Öyleyse şunu sormak istiyorum: Bir SSS’nin başka bir şey yerine gösterilmesini sağlayan nedir? Bunun “ilgi düzeyi” olduğunu (ya da olması gerektiğini) düşünmekte haksız mıyım?

Danny Sullivan: Gösterir, çünkü sistemlerimiz soruları göstermenin faydalı olabileceğini belirmiştir. Bu nedenle, diğer yapılandırılmış veriler gibi her zaman görünmezler. Her zaman yararlı değillerdir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

SSS Arama Sonuçları Türkiye’de Sınırlı mı?

Ben bu yazıyı hazırlarken, SSS yapılandırılmış verilerine yönelik hazırlanan güncelleme hala da kullanımı sunulmaya devam etmektedir.

Okuduğum bu Tweet’lerin ardından, SSS zenginleştirilmiş sonuçlarının kaybolduğu veya beklemeye alındığını hissetmeye başlamıştım. Ancak yaptığım bazı aramalarda, ikiden fazla sayıda SSS görüntülenebildiğini gördüm.

SSS zenginleştirilmiş sonuçlarını görüntülemenin bu yeni yolu, birkaç sonucu ikinci sayfaya düşürmekten daha adil görünüyor.

Ayrıca, web sayfalarını zenginleştirilmiş sonuçlarda yalnızca iki adet SSS ile sınırlandırmanın iki temel faydası olduğunu düşünüyorum:

Kullanıcılar için faydalı olan bu özellik, en fazla iki soru ile sınırlandırılmış olsa da kullanılmaya devam edecek.
Sonuç sayfaları, daha fazla sonucun listelenmesine olanak tanıyacağı için, daha adil bir sisteme kavuşacak.

Ancak şunu hatırlatmak istiyorum ki, bu uygulamanın kalıcı olmasını kesinlikle beklemeyin. Çünkü Google’ın dünyasıyla ilgili her şey sürekli bir değişim ve gelişim içindedir.

Google’ın Sık Sorulan Soruları, sonuç başına en fazla iki ile sınırlandırması hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Gelin yorum kısmında hep birlikte tartışalım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu