Backlink

Backlink Stratejisi Nedir?

Kocaman bir iş ortamı haline gelen günümüzün dijital dünyasında, daha çok insana ulaşmak ve daha iyi SEO sonuçları almak için yeniliklerle dolu bir web sitesi tasarlamak gerekiyor. Çünkü temel amacın görünürlük olduğu sanal ortamlarda bu amaca ulaşmanın yolu içeriğinizi geliştirmekten, anahtar kelime optimizasyonlarından ve backlink stratejilerinden geçiyor. Bu doğrultuda sahip olduğu internet sitesinin veya markanın öne çıkmasını isteyen bütün yatırımcılar, backlink stratejisini kullanmakta çünkü web sitesine sahip biri için backlink stratejisini izlemek yüksek SEO sıralamaları ile marka adının yayılmasını sağlayabilecek bir unsurdur.

Backlink Nedir?

Backlink stratejisi, sizin arama motorları tarafından üst sıralara taşınmanızı sağlayan taktikler bütünüdür. Peki kelimenin tam anlamıyla backlink nedir? Backlink, aynı sektörde bulunduğunuz başka bir web sitesinden, kendi web sitenize bağlantı sağlanmasıdır. Bu durum, web sitenizin sahip olduğu otorite puanının artmasına yardımcı olur. Böylelikle sahip olduğunuz marka arama motorları aracılığıyla daha görünür hale gelir.

Unutulmamalıdır ki daha görünür olmak, internet ortamında hayati önem taşır. Zira internetin yaygınlığı ve kolaylığı, onu her yaştan insanın kullandığı ve değerlendirmeye tabii tuttuğu bir yer haline getiriyor.  

Hayal edin ki ortada verimli bir tarım bölgesi var ve herkes onu ekip biçmek için sabırsızlanıyor. Hâl böyle olunca da o topraktan hem çok çeşitli hem de normalden fazla miktarda ürün yetişiyor. Aslında arama motorlarının yaptığı şey de tam olarak burada devreye giriyor: İhtiyacınız olan en uygun ve en kaliteli ürünü sunmak. Backlink gibi SEO stratejilerini önemli kılan ana etken, tam olarak bu yaygınlıktan doğan rekabete bağlı. Bu nedenle backlinkin en önemli işlevi arama motorlarına sizin ürününüzün en kaliteli olduğunu göstermek.

Backlink Nedir

Backlink Stratejisinin Avantajları

Backlink taktiklerini izlediğiniz zaman:

 • İnternet sitenizin kullanıcı trafiğini etkili bir şekilde arttırırsınız.
 • Arama motorları tarafından keşfedilebilir hale gelirsiniz.
 • Güvenilir ve saygın bir marka ismine kavuşursunuz.
 • Tüm bunların sonucunda arama motorlarında ilk sıralara yerleşirsiniz.

Arama motorları, backlink ile sağlanan bağlantıları SEO sıralaması için fazlasıyla önemsiyor. Fakat burada önemli bir faktör var. Backlink stratejisini izlerken bağlantı sağladığınız web siteleri ile içerik açısından benzerlik göstermek zorundasınız. Aksi halde Google tarafından spam olarak algılanabilir ve daha düşük otorite puanı ile değerlendirilebilir.

Backlink: Otorite, Güven ve Alaka

Backlink konusunu fazlasıyla ilgilendiren üç faktörden de bahsetmek istiyorum. Bu faktörler; alaka, güven ve otorite.

 • Otorite: Bir web sitesinin otorite puanı önemlidir. Çünkü o web sitesinin ne kadar güvenilir olduğuna işaret eder. En düşük puan 0 iken, en yüksek puan 100 olarak numaralandırılır. Yetki Etki Alanı Otoritesi, Sayfa Otoritesi ve Bağlantı Otoritesi gibi alt otorite faktörleri vardır.
 • Güven: İsminden de anlaşılacağı üzere, web sitenizin içerik açısından ne kadar güvenilir olduğunuzun göstergesi olan faktördür. Bir örnek üzerinden gidelim: Oturduğunuz mahallede iki farklı bakkal var ve bu iki bakkalın da internet sitesi var. Birisi alibakkal.com, diğeri ise velibakkal.com olsun. Ali Bakkal, kurallara uyan gayet düzgün birisi. Doğru ürün tanıtımları yaparak kullanıcılarını doğru bilgilendiriyor, kimseyi mağdur etmiyor ama Veli Bakkal, satış yaparken her türlü hileyi kullanıyor. Bu hikâyede arama motorları da sıralamasında daha yüksek puanı elde edecek kişi alibakkal.com’dur. Çünkü SEO için kurallara uymak, alakalı bilgi vermek, bir siteyi ön planda tutmak adına oldukça önemli bir yere sahip.
 • Alaka: Güven sitesinde bahsedilen husular burada da geçerliliğini koruyor. İnternet siteniz hangi konuyla ilgiliyse onula alakalı içerik bulundurmanız kalitenizi ve değerlendirme notunuzu arttırır. Kimse bir eczacıdan cips almak istemez.

Backlink Stratejileri

Backlink stratejileri, kesinlikle göründüğü kadar karmaşık ve zorlayıcı bir şey değil. Tek yapmanız gereken şey, sürece alışmak. Backlink stratejisi uygulamayı bisiklet sürmek gibi düşünün. İlk başta 4 tekerlekte zorlanırken zamanla 2 tekerleğe inersiniz. Backlink kurmak da aynı öğrenme sürecini içerir. Sabredin ve nasıl yapılacağını öğrenin. Böylece kullanıcıların web sitenize kendi web sitelerini bağlamasını sağlayabilirsiniz. Web siteniz için:

 • Doğru zamanda,
 • Doğru yerde tutarak,
 • Veya sahip olduğunuz ağı geliştirerek backlink bağlantıları elde edebilirsiniz.

2023 İçin En Uygun Backlink Stratejileri

Yazının bu kısmında, 2023 için en uygun backlink stratejilerini sizler için açıklayacağım.

En Uygun Backlink Stratejileri

İnternet Sitenizde Blog Sayfası Bulundurun

Eğer bir web siteniz varsa, bu sitenin herkesin düşüncelerini yazabileceği bir blog kısmına sahip olması, vazgeçilmez backlink stratejilerinden birisidir. Çünkü kendi web siteniz ile alakalı zengin içerikler paylaşmakla kalmaz, diğer insanlara web sitenize backlink karşılığında bloglarınızdaki içeriklerine backlink teklif edebilir hale gelirsiniz. Böylelikle hem içerikleri sayesinde insanları bilgilendirebilir hem de backlink alışverişinde bulunabilirsiniz. Gün sonunda insanların gözünde bilgili ve saygılı bir internet sitesi görünümü kazanırken, daha yüksek tıklanma sayılarına erişirsiniz.

Ayrıca belirtmekte fayda var, blog kısmına infografikler eklemek oldukça mantıklı bir hareket olacaktır. Çünkü infografikler:

 • Kullanıcılara görsel olarak zengin ve dolu bilgiler sağlar.
 • Bağlantıyı paylaşmaya değer kılar.
 • Bilgi paylaşmanın en kolay yollarından birisini oluşturur.
 • Web siteniz için gerekli olan trafiği arttırır.

Sosyal Medyanın Gücüne Güvenin

 1. yüzyılda insan hayatını en derinden etkileyen buluşlardan birisi sosyal medya platformlarıdır. Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformları günlük mesajlaşma ve iletişim ihtiyacımızı gidermekle beraber iş dünyası için ulaşılabilecek milyonlarca yeni insan anlamına geliyor. Çünkü sosyal medyada bir paylaşım yapılması demek:
 • Yapılan paylaşımın öyle veya böyle çığ gibi büyümesine neden oluyor.
 • Bu sayede milyonlarca yeni insana ve farklı müşteri kitlelerine ulaşabiliyorsunuz.

Örneğin, web sitenizde yaptığınız bir gönderiyi TikTok üzerinden paylaştığınızı hayal edin. Bağlantınızı 100 kişi beğeniyor, binlerce kişi paylaşıyor. Bunu rastgele bir sosyal medya hesabından örnek vererek göstermek istiyorum.

Yukarıdaki görsel 50 takipçili bir sosyal medya hesabına ait. İstatistikler ise sabitlediği tweet üzerinden hazırlanmış. Yaklaşık olarak 2 haftadır duran sabit bir tweet 2500 görüntüleme almış ve bu sadece 50 kişilik basit bir sosyal medya hesabı. İyi bir sosyal medya pazarlamasıyla yukarıdaki istatistiklerin yüzlerce kez katlandığını düşünün.

Mantıklı bir sosyal medya stratejisi izlemek, backlink kazanmanın en güvenilir ve sağlam yollarından birisidir. Sosyal medya üzerinden sağlanan backlinkler, markanız adına fayda sağlayabilecek yeni kitlelere ulaşmanızı sağlar. İnsanlar web sitenize, ana sayfalarında karşılarına çıkan bağlantılara tıklayarak erişebilir.

İnternet Sitenizdeki Bozuk Linklerden Kurtulun

İşlevselliğini yitirmiş bir backlink, artık çalışmayan iki web sitesi arasındaki bağlantıdır. Bunun nedeni, bağlantının açılış sayfasının yeni bir adresi taşınması veya tamamen kaldırılmış olması olabilir. Bozuk ve çalışmayan linkler otorite puanınızı doğrudan sarsabilecek, dikkat edilmesi gereken önemli bir etkendir.

Web sitenizin sahip olduğu kırık linklerden aşağıdaki iki basit adımı izleyerek kolaylıkla kurtulabilirsiniz:

 • Ahrefs gibi artık çalışmayan linkleri belirleyebilen internet araçları kullanın.
 • Sonrasında ise köprü oluşturduğunuz web sitesi sahibine ulaşarak onlara durumu anlatın. Çalışmayan bozuk bağlantı yerine web sitenizdeki başka bir sayfa bağlantısıyla değiştirmelerini önerin.

İzniniz Olmadan Görsellerinizi Kullanan İnsanlar ile İletişime Geçin

İnternet ortamında çoğunlukla telif haklarına pek dikkat edilmez. Bu sebeple, sizden izinsiz bir şekilde size ait olan görselleri kullanan birçok insan görebilirsiniz. Bu insanlara ulaşarak, internet kullanıcılarını internet sitenize yönlendirecek backlink koymalarını isteyebilirsiniz.

İzniniz olmadan görsellerinizi kullanan insanları bulmak için ise izleyebileceğiniz bazı taktikler var. Mesela, Google görsel arama üzerinden veya Tineye gibi uygulamaları kullanın. Bu sayede herhangi bir sitenin izinsizce görselinizi kullanıyorsa haberdar olabilirsiniz. Eğer biri/ birilerinin kullandığını fark ettiyseniz yapmanız gereken şey ise basit. Onlarla iletişime geçin ve izniniz olmadan kullandıkları görseller için kaynak göstermelerini isteyin.

Sponsor Edinin veya Kuruluşlar ile İletişime Geçin

Konu backlink ise ünlü bir kuruluş veya sponsor hemen arkasından duyulacak ikinci kelimedir. Beraber çalıştığınız herhangi bir organizasyon ile iletişime geçin. Durumu anlatın ve ikiniz için de ne kadar faydalı olduğundan bahsedin. Ayrıca sponsorlar aracılığı ile de backlink bağlantıları sağlayabilirsiniz.

Sponsorlar ve kuruluşlar aracılığıyla sağlanan backlinkler, Google tarafından spam olarak algılanma ihtimali düşük olduğu için oldukça efektif bir backlink stratejisidir. Ayrıca, daha çok insana ve farklı kitlelere ulaşarak işinizin büyümesine yardımcı olur.

Kuruluşlar İle İletişime Geçin

Link Verilmeden Adınızın Geçtiği Siteleri Bulun

Web sitenizin sözü geçiyor ama bağlantısı yoksa yapılan yanlışa asla sessiz kalmamalısınız. Adınızı kullanıp bağlantı sağlamayan insanlarla iletişime geçin. Sonrasında ise onlardan link vermelerini rica edin. Bunun için kullanabileceğiniz ek uygumalar var; Ranktank ve Mention.com. 

Kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise ücret gerektirmiyor: Google tarafından sunulan geliştirilmiş bir arama yöntemi. Google tarafından sağlanan bu yöntem sayesinde sadece arama yapmak istediğiniz anahtar kelime sonuçları ile karşılaşırsınız.

“Marka/ web sitenizin ismi” -inurl:markanızınismineyseo.com

Örnek olarak:

(Bu sadece bir baklavacı markası. Başka marka ve anahtar kelimeler için siz de deneyebilirsiniz.)

Özetle,

Backlink stratejisi;

 • Yaptığınız işin popülaritesini arttıran,
 • Sizi geniş kitlelere ulaştıran,
 • E-ticaret, pazarlama, web sitesi gibi endüstrilerde sizi lider pozisyona sokabilecek her türden stratejiyi içermektedir.

Blog bölümü oluşturun veya telif hakkınızın peşinden gidin! Hiç fark etmez. Çünkü unutmayın ki web siteniz için backlink stratejisi izlediğinizde

 • Arama motorları tarafından yüksek otorite, güven ve uygunluk puanları ile tanınır hale gelecek,
 • SEO sıralamasında en üst sıralarda gözüken markalardan biri olacaksınız.

Bu kurallara uyduğunuz zaman başarı şans olmayacaktır. Çünkü internet için backlink stratejisi işinizin büyümesi için faydalı, etkili ve işlevsel bir yöntemdir.

Backlink ile Alakalı Sık Sorulan SorularSık Sorulan Sorular

Pekâlâ, backlink üzerine oldukça konuştuk gibi. Peki ya aklınızda bir soru kaldı mı? Veya backlink ile sıkça sorulan sorular neler? Gelin beraber inceleyelim.

 

Backlink Ne Anlama Geliyor?

Backlink arama motoru optimizasyonu tarafından dikkate alınan bir faktördür. Backlinkler sayesinde web siteniz başka siteler üzerinden erişilebilir hale gelir. Böylece, web siteniz için verilen niceliksel ve kaliteli kaynak sayısı artar.

Backlink Önemli mi?

Evet, hem de hayati öneme sahip. Çünkü arama motorları tarafından listelenen sıralamayı etkileyen ana faktörlerden birisi.

Kimler Backlink Kullanmalı?

Bağlantı kurma yöntemi genellikle;

 • SEO şirketleri
 • Web sitesi yöneten insanlar,
 • E-pazarlamacılar tarafından kullanılmakta olan bir stratejidir.

Backlink Yararları Nelerdir?

Bağlantı kurma taktikleri sayesinde

 • Web sitenizde oluşan kullanıcı trafiği artar
 • SEO tarafından yüksek sıralara alınmaya değer görülürsünüz
 • Atıldığınız ticaret alanında yeni bölgelerde tanınmanız kolaylaşır. Bu da sizin yeni kitleler tarafından tanınmanızın önünü açar.

Backlink Ne Zamandan Beri Kullanılıyor?

Google 1990’ların sonuna doğru günümüzdeki popülerliğine doğru ilerlemeye başladı. Sonrasında ise popülerliği zaman içinde arttı. O günden bugüne backlink arama motorları için önemli bir konumda bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu