SEO

Off Page SEO Nedir? (Kapsamlı Rehber)

Arama motoru optimizasyonu veya daha bilinen adıyla SEO, içerisinde bulunduğumuz dijital çağın web site yönetimi için olmazsa olmazları arasında. Özellikle web sitesini bir adım öne taşımak isteyen tüm kullanıcılar, SEO çalışmalarına önem vererek arama motorlarında çok daha iyi bir performans ve geri dönüş almaktadır.

SEO çalışmaları, çeşitli alanlardaki teknik organizasyonlarla karşımıza çıkmaktadır. Bahsedilen bu teknik organizasyonlardan birisi de pek çok kişinin merak ettiği ve SEO çalışmalarının temelini oluşturan Off Page SEO’dur.

Off Page SEO veya diğer ismi ile site dışı SEO, web sitelerinizi internette yaygın hale getirmeye ve arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırmaya yardımcı olan tekniklerdir. Off Page SEO kapsamında gerçekleştirilen bu teknikler, web sitenizin ve dolayısıyla markanızın popülaritesini ve trendini arttırmayı amaçlamaktadır.

Dijital dünyanın içerisinde yer alan kullanıcılar, Off Page SEO çalışmalarının ve bunun sonucunda oluşan pozitif kazanımların web site gelişimi üzerindeki etkisinin farkındadırlar. Buradan yola çıkarak bu yazımda Off Page SEO çalışması hakkındaki en önemli noktalara ve pratik bilgilere sizler için değineceğim. İlk olarak oldukça önemli bir optimizasyon olarak karşımıza çıkan Off Page SEO nedir?

 • Off Page SEO, web sitenizin bilinirliğini arttırmak amacıyla gerçekleştirilen ve farklı web sitelerinden Backlink yani geri bağlantılar almak için yapılan teknikler bütünüdür.
 • Bahsettiğim Backlinkler ise, SEO stratejileri için olmazsa olmaz parçalardan birisi olarak herkes tarafından bilinir. Bu linkler, sitenizin kalite standartlarınıza uyan sayfalar tarafından verildiğinde size eşsiz bir fırsat sunmaktadır.
 • Bu fırsatların başında güvenilir bir profil imajı oluşturmak gelmektedir. Web siteniz ve site dışı etkileşiminizin uyumlu ve orantılı oluşturulması, sizi güvenli bir site profiline sokmaktadır. Bu sayede artan trafik akışınız, sıralamada üst sıralara yerleşmenizle daha da katlanarak artacaktır. Bu durum, doğru bir site dışı SEO çalışması sonucu yaptığınız referans ve tanıtımlarla oluşmaktadır.

Bu açıdan siteniz ile ziyaretçilerinizde iyi bir etki yaratmak ve backlink konusunda doğru adımlar atmak için Off Page SEO tekniklerini doğru stratejilerle yönetmek en doğru karar olacaktır.  Off Page SEO Nasıl Yapılır?

Off Page SEO kapsam olarak, dijital dünya içerisinde yer alan sitelerin, sizin web sitenize yönlendirme yaptığı backlink çalışmalarından oluşmaktadır. Bu doğrultudan yola çıkarak sizin yapmanız gerekenler de oldukça açıktır aslında:

 • Site dışı SEO çalışması için yapmanız gereken ilk şey, bulunduğunuz sektörle iletişim halinde olmak ve iş birliği geliştirmek olmalıdır.
 • Bununla birlikte gelişen ikinci aşama ise Backlink çalışmalarını bu iş birlikleriyle beraber yürütmek olacaktır.

Off Page SEO için yapılması gerekenler basit gibi gözükse de bu iki temel zaman ve çalışma isteyen noktalardır. Çünkü bu aşamada erişim sağladığınız her kişi, aslında sizin birer rakibiniz durumundadır. Durum bu şekilde olduğunda ise mevcut rekabet, sizin sayfanızın Backlink almasını zorlaştırabilmektedir. Tüm bu bahsedilen aşamalar, doğru şekilde yönetildiğindeyse aldığınız geri dönüşler sizi istediğiniz noktaya taşıyacak birer basamaklardır.

Bununla birlikte Off Page SEO optimizasyonu için yapmanız gerekenler bu kadarla sınırlı değildir.

 • Site dışı SEO çalışmalarında oluşturduğunuz içeriğin niteliği ve kalitesi de bir o kadar önemli bir kriterdir.
 • Özgün içerik üretimi, doğal bir dil kullanımı ve seçici bilgi kapsamı gibi nitelikler, sitenizi kalıcı ve bol etkileşimli bir noktaya taşımaktadır.
 • Söz konusu olan alanınızda geliştirdiğiniz bu site içerikleriniz, imajınızı ve buna bağlı olarak etkileşiminizi doğrudan etkileyecektir. Bu anlamda mutlaka doğru hedef kitlesine zengin ve kaliteli içerik ile hitap edilmelidir.

Tüm bu nitelikler Off Page SEO çalışmaları için gereken ilk adımlardır. Biraz zaman, çalışma ve doğru yol haritası ile siteniz için en doğru Off Page SEO çalışmalarını elde etmeniz mümkündür. Site dışı arama motoru optimizasyonu kapsamına girmek ve bunu kalıcı hale getirmek ancak bahsedilen bu organizasyonlarla sağlanabilmektedir.

Off Page SEO Çeşitleri

Off Page Seo Nedir?

Kendi web siteniz dışındaki eylemleri ifade eden Off Page SEO, bir anlamda sitenizin dışarıdaki profilinin oluşturulması demektir. Bu kısımda ise Off Page SEO’nun kalbi niteliğinde olan Backlink devreye girmektedir. Arama motoru optimizasyonunda önemli bir kriter olan bu durum, sitenizin güvenilirlik derecesinden kalitesine kadar pek çok noktada bir fikir oluşmasını sağlamaktadır. Çeşitli bağlantıları içeren bu Backlinkler ise, 3 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu seçenekler şu şekildedir:

 • Doğal bağlantılar
 • Satın alınarak oluşturulan bağlantılar
 • Kendiliğinden oluşturulmuş bağlantılar

Sıralanan bu bağlantı türleri, oluşmalarına göre bu şekilde kategorilere ayrılmıştır. Elbette ki bu noktadaki en önemli kısım SEO çalışmalarına sağladıkları katkıdır. Sadece Link olarak değerlendirmek doğru bir bakış açısı olmamasıyla beraber, oluşturulan referanslara siteniz için dikkat etmenizde fayda olacaktır.

Off Page SEO Teknikleri

Bahsettiğimiz tüm konular, Off Page SEO hakkındaki en temel detaylardan oluşmaktaydı. Şimdi ise pek çok kişinin merak ettiği bir noktadan bahsedeceğim. Web sitesini daha bilinir, güvenilir ve popülaritesi yüksek hale getirmek isteyen kişiler, Off Page SEO tekniklerinin bu noktadaki öneminin farkındadır. Bu anlamda Off Page SEO teknikleri ile en doğru ve kolay yoldan bu hedefe ulaşmanız mümkündür. Püf noktalarını paylaşacağımız Off Page SEO teknikleri şu şekildedir:

Sosyal Medyanın Kullanımı

Sizlere bahsettiğimiz bilgilerin en geçerli olduğu SEO tekniği sosyal medyadır. Günümüz dünyası içerisinde olağanüstü bir yükseliş gösteren bu platformlar, her alanda olduğu gibi SEO çalışmalarında da etkilidir. Özellikle dijital pazarlama konusundaki başarısı göz ardı edilmeyecek derecede olduğundan hemen herkes hem fikirdir.

Geniş bir hedef kitleye sahip platformlar, yüksek etkileşimle Off Page SEO noktasında size destek sağlayacaktır. Son dönemde artan linkleme veya link verme durumu da bu seçeneğin neden önemli olduğunu sizlere açıklamaktadır. Sosyal medya denildiğinde ise kullanabileceğiniz şu seçenekler karşınıza çıkmaktadır:

 • Twitter
 • Facebook
 • Instagram
 • Linkedin
 • Pinterest

Sosyal İmleme Sitesi

Bir web sitesini öne çıkarmak için kullanılan araçlardan birisi de Sosyal İmleme Siteleridir. Kendini kanıtlamış sitelerin gerçekleştirdikleri dokunuşlar, sitenizi farklı bir boyuta taşıyabilir. Bu noktada sayfanızın içeriklerinde yer işaretleri kullandığınızda, aldığınız etkileşim ve dönütler mutlaka yükselecektir.

Forumlara Katılma

Her alanda olduğu gibi iletişim ve kullanıcı odaklı hareket bu alanda da önemlidir. Kullanıcıların sorularına cevap vermeniz, bir topluluk ile ilişki kurmanız, tavsiye ve önerilere açık olmanız sizi mutlaka bir adım öne çıkaracaktır. Off Page SEO tekniklerinden biri olarak forumlara katılma, Backlink konusunda size büyük bir ivme kazandıracaktır.

Makale Gönderimi

Makale bu işin olmazsa olmazlarından. Sizlere daha önce de bahsettiğim gibi içerik kalitesi ve yapısı web sitenizin en can alıcı noktalarından biridir. Benzersiz oluşturulmuş içerikler, öz ve ana konuya odaklanan yapıları ile kalıcı bir etki oluşturmaktadır. Başka sitelerle paylaşılan makale dizinleri ise site dışı SEO’da size büyük bir avantaj kazandırmaktadır. Gelişen bu durum devamında, web sitenizin bağlantılar almasına ve öne çıkmasına olanak sağlamaktadır.

Soru-Cevap Web Sitelerine Katılım

Off Page SEO tekniklerinden bir diğeri de soru-cevap web siteleridir. Yüksek PR içeren soru cevap sitelerine katılmanız, kafasında soru işareti olan kullanıcılara ulaşmanızı sağlar. Bu da demektir ki sorularına yanıt bulan kullanıcılar, sizlere büyük bir etkileşim potansiyeli kazandırabilecektir. Net cevaplar ve hedefe yönelik bilgiler sunmanız, günümüz içerisinde kullanılan bu siteler aracılığıyla sizi bir adım öne çıkacaktır.

Video ve Resim Paylaşım Siteleri

Çağımızda her yaştan kullanıcısı olan birçok video ve resim paylaşım sitesi bulunmaktadır. Bu siteler günümüz şartlarından ciddi bir potansiyel demektir. Söz konusu olan Off Page SEO için de aynı kriterler geçerlidir. İşte tam da bu noktada popüler hale gelmiş video ve resim paylaşım siteleri, Backlink elde etmenin yollarından birisidir. Doğru bir başlık seçimi, hedefe yönelik açıklama, etkili etiket seçimi ve referanslarla optimize edilen paylaşımlar, sizlere iyi bir geri dönüşüm oluşturacaktır. Bu noktada öne çıkan:

 • Youtube
 • Vimeo
 • Vine
 • Tumblr
 • Instagram
 • Flickr, başlıca site seçenekleridir.

Rakip Analizi ve Araştırılması

Size yardımcı olabilecek bir diğer yöntem de rakiplerinizin analiz edilmesi neticesinde çıkarımlar yapmanızdır. Analiz edilen bilgiler sayesinde rakiplerinizin bağlantılarını görebilir, izledikleri yol haritaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bağlamda kendinizi buna göre geliştirebilir, eksik noktalarınızı tamamlayarak rakiplerinizden daha iyi fırsatlar yakalayabilirsiniz. Bu durum, yine sahip olduğunuz sitenize pozitif etki oluşturacak önemli bir tekniktir.

SEO stratejileri, web siteler için olmazsa olmazlar arasındadır. Eğer bu organizasyona günümüz şartlarında sahip değilseniz büyük bir kaybınız var demektir. Bu noktadan yola çıkarak oluşturulan Off Page SEO veya sayfa dışı SEO çalışmaları, her geçen gün daha da önem arz etmektedir. Web sitesini bir adım öne taşımak ve bilinirliğini arttırmak isteyen her kişi, mutlaka bu tekniklerden yararlanmalıdır.

Tam da bu noktada yapmanız gereken ise Off Page SEO çalışmalarını başarılı şekilde yürütmektir. Etkili şekilde geliştirilen bu çalışmalar, pek çok açıdan size önemli fırsat seçenekleri oluşturmaktadır. Özellikle bu fırsatlardan öne çıkan noktalardan birisi, sahip olacağınız ve inşa edeceğiniz güvendir. Bu sayede artan itibar ve site güvenilirliğinizle birlikte, kalıcı geri dönüşler alabilmeniz mümkündür.

Elbette unutulmaması gereken önemli noktalardan birisi de site dışı çalışmaların yanında site içi çalışmaların da aynı özveri ile gerçekleşmesidir. Tüm bu SEO optimizasyonları, bir bütün haline geldiğinde ise istenilen başarıya ulaşmak kaçınılmaz olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu