Backlink

En İyi Backlink Sorgulama Araçları

Kullanabileceğiniz bir backlink denetleyicisi mi arıyorsunuz?

SEO ile ilgili olarak son birkaç yılda çok şey değişti ancak aynı kalan tek şey backlink.

Önceden sıralamalar, sitenize aldığınız geri bağlantıların sayısına göre daha üst sıralarda yer alıyordu, ancak son dönemlerde bunların hepsi sahip olduğunuz kaliteli bağlantılara göre değerlendirilmeye başlandı.

Geçen yıl, Google’ın Penguin algoritması güncellemesi tüm özel blog ağlarını öldürdü ve bu düşük kaliteli bağlantıları değerlendirmeye yönelik bir güncellemeydi. Bu eğitici yazıda , web sitenizin ne kadar geri bağlantı aldığını kontrol etmek için kullanabileceğiniz en iyi çevrimiçi backlink sorgulama sitelerini anlatacağım.

En İyi Backlink Sorgulama Araçları

Öncelikle neden backlink sorgulama araçlarına ihtiyacınız var? Bunu öğrenmeliyiz.

Herhangi bir web sitesi sitenize veya sitenizin herhangi bir sayfasına web sitesinden bağlandığında, buna geri bağlantı (backlink) denir. Geri bağlantılar, daha iyi anahtar kelime sıralaması için en önemli parametrelerden biriydi. Ancak, Google zaman içinde geri bağlantıların önceliğini kaldırmış ve bir web sitesi sıralaması için daha fazla sinyali dikkate almaya başlamıştır.

Geri bağlantı oluşturma hakkında konuştuğumuzda, genellikle dofollow linkleri oluşturmaya odaklanırız. Backlink denetleyicisi araçlarını kullanarak, sitemiz için kaç tane geri bağlantı oluşturduğumuzu öğrenebiliyoruz. Çok sayıda geri bağlantı, etki alanı otoritesini artırmada yardımcı olur.

Aşağıda, web sitenize gelen tüm geri bağlantıları görmenize yardımcı olacak bazı ücretsiz çevrimiçi backlink araçları verilmiştir.

Gereksinimlerinize göre bu araçlardan birini seçebilirsiniz.

Bazıları ayrıntılı sonuçlar sunarken, bazıları yalnızca geri bağlantı sayısını sunar.

SEMRush

Neredeyse iki yıldır benimde kullandığım bir araç. Ekledikleri yeni özelliklerle oldukça sağlam bir SEO aracı. SEMRUSH’un backlink kontrol özelliğini tartışmadan önce, SEMRush’un ihtiyaç duyabileceğiniz eksiksiz bir SEO araçları paketi olduğunu söylemeliyim. SEMRush, günlük olarak güncellenen ve web sitenizin backlink durumunu doğru bir şekilde kontrol etmenizi sağlayan geniş bir veritabanına sahiptir.

Etki alanlarına genel bakış raporunda, hangi TLD bölgesinin sizi en çok sayfaya bağladığı gibi ayrıntıları gösterir. Ayrıca, en çok bağlantı aldığınız ülke hakkındaki ayrıntıları da bulabilirsiniz. Web sitenize veya rakip web sitenize ait geri bağlantıları kontrol etmek için SEMRUSH kullanabilirsiniz.

Genel olarak, SEMRUSH, şu anda backlink denetleyiciniz olarak kullanmanız gereken bir araçtır.

LinkMiner

Eğer fırsatları bulmak için Backlink analizi yapıyorsanız, bunu aracı seveceksiniz. LinkMiner ile neleri kolayca yapabileceğinizi biliyor musunuz?

  • Her gün ücretsiz 50 geri bağlantı analizi
  • Kontrol panelinden gömülü web sitesi önizlemesi
  • Kategoriye göre geri bağlantıları görün (Bloglar, forum, Sorular ve Cevaplar)
  • Bağlantı gücünü görün
  • Backlink’i favori olarak işaretle

Ahrefs

Ahrefs yeni ve popüler bir backlink sorgulama aracıdır. Geri bağlantılarınızı ücretsiz olarak kontrol edebilirsiniz.

Bu aracı kullanarak herhangi bir web sayfasına gelen ilk 100 geri bağlantıyı görebilirsiniz. Ayrıca bir hesap için kayıt olabilir ve sitenizin bağlantı metni analizinin yanı sıra tam bir geri bağlantı analizi alabilirsiniz.

Ahrefs, herhangi bir web sayfasına yapılan geri bağlantıların ayrıntılı bir analizini sunar. Ahrefs kullanarak aşağıdaki verileri öğrenebilirsiniz.

  • Metin dağıtımını
  • Dofollow-nofollow bağlantısını
  • Etki alanı değerlendirmesini
  • Yeni veya kaybedilen geri bağlantıları

Penguin güncellemesinin ardından, negatif SEO ile karşılaşırsanız, sitenize yönelik bağlantı metni yüzdesinin dökümü ile birlikte tüm bağlantı ayrıntılarını alabilirsiniz.

OpenLink

Openlink, blogunuz için geri bağlantıları kontrol ederken size farklı seçenekler sunan bir araçtır. Örneğin, ayrıntılı bir rapora ve optimizasyona ihtiyacınız varsa tek bir sayfa veya web sitesinin tamamı için geri bağlantıları kontrol etmek istiyorsanız, bağlantı teşhisi bunların hepsini yapmanıza izin verir.

Bu, sitenizi gösteren en taze geri bağlantıları (ve diğer tüm geri bağlantıları) kontrol etmenizi sağlayan tamamen ücretsiz bir araçtır. Ayrıca en yeni 1000 geri bağlantısını da .csv biçiminde dışa aktarabilirsiniz.

BuzzSumo

BuzzSumo, içerik pazarlaması için en sevdiğim araçlardan biridir. Ücretsiz ve profesyonel bir sürüm sunar.  Pro sürümü etki alanınıza veya herhangi bir sayfanın geri bağlantılarını kontrol etmenizi sağlayan ek bir özelliğe sahiptir. Ayrıca mevcut bağlantıları .csv veya Excel biçiminde dışa aktarma seçeneğiniz de vardır.

Moz

Bu makalede listelenen tüm araçlar arasında, Moz en eski ve oldukça popüler bir araçtır. İki veya daha fazla web sitesi arasındaki geri bağlantıları karşılaştırmak istiyorsanız moz kullanabilirsiniz. Bu araç, sitenizin geri dönüşlerini ve rakiplerinizin sitelerini kontrol etmeye başlamanıza yardımcı olacak kadar iyidir.

Bu içerik sık kullanılanlanlara eklemeye değer. Çünkü: çok yakın süre içerisinde daha kapsamlı hale getirilecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu