BacklinkSEO

Backlinkler ile Nasıl Yükselirsiniz?

Backlinkler SEO çalışmalarının olmazsa olmaz faktörleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle yükselme sürecinizde de önemli bir rol oynarlar. Eğer stratejilerinizi doğru bir şekilde planladıysanız ve sizin için ideal olan backlinkleri edindiyseniz beraberinde birçok avantajı da getirebilirsiniz: 

 • Arama motorlarındaki sıralamalarınız yükselir.
 • Markanızın tanınırlığı artar.
 • Arama motorları tarafından güvenilir olarak algılanırsınız. 
 • Ziyaretçi trafiğiniz artar. 

Yani birkaç adım öne çıkmanızın yolu backlinklerden geçmektedir. Dolayısıyla sizlere backlinklerin öneminden, onların nasıl daha etkili kullanılacağından ve bu süreçte dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedeceğim.

Sizlere sunacağım bilgilerin bir kısmına aşina olabilirsiniz ancak yine de her zaman öğrenebileceğiniz daha fazla şeyin olduğunu unutmayın. Şimdi hazırsanız konu hakkında daha detaylı konuşmaya başlayalım.

Backlinkler Neden Önemlidir?

Backlink İle Nasıl Yükselirsiniz?

SEO sektöründe yeterli bir süre boyunca yer aldıysanız, backlinklerden her zaman söz edildiğini biliyorsunuzdur. Dolayısıyla backlinklerin sitenizin performansını ve aramalardaki sıralamalarınızı iyileştirdiğini de duymuşsunuzdur.

Peki neden? Çünkü backlinkler, Google ve diğer arama motorları için birer “Güven Oyu” niteliğindedir. Bunu şöyle düşünebilirsiniz; eğer hiç tanışmadığınız biri ile birlikteyseniz ve ortak arkadaşlarınızdan biri sizin güvenilir olduğunuzu dile getirdiyse, muhtemelen karşınızdaki kişi size daha iyimser yaklaşacaktır. Çünkü bu halihazırda tanıdığı ve güvendiği birinin size kefil olduğu anlamına gelmektedir. Backlinkler de web siteleri için bu işlevi sağlar. 

Kullanıcılar sık sık ziyaret ettikleri, güvendikleri ve sevdikleri bir sitede başka bir sitenin tavsiye edildiğini gördüklerinde o siteye de güvenmeye eğilimli olurlar. Ancak elbette ki bu durumun tam tersinin olma ihtimali de mevcut. Yani eğer güvenilmeyen ve itibarsız bir siteden bağlantı edinirseniz sizin güvenilirliğiniz de sorgulanmaya başlar. Bu nedenle iyi stratejiler hazırlamanız ve daima yüksek otoriteye sahip bağlantıları tercih etmeniz gerekir. 

Backlinkler ile Yükselme Stratejileri

Yeterince iyi stratejilerle edinilmemiş gelişigüzel bağlantılar sizlere avantajdan daha çok dezavantaj getirebilir. Güvenilirliğiniz zedelenebilir, arama motorlarındaki sıralamanız düşebilir ve birkaç kuralı ihlal edebilirsiniz. Bu nedenle backlinkler söz konusu olduğunda titiz çalışmanız ve birkaç araştırma yapmanız gerekir.

Bu içeriğin devamında sizlere olumlu sonuç verebilecek birkaç stratejiden bahsedeceğim. Bu stratejileri ve çok daha fazlasını uyguladığınızda backlinkler aracılığıyla hızlı bir şekilde yükselebilirsiniz. Dilerseniz şimdi bu stratejilere göz atalım.

Takip Edilebilen ve Takip Edilemeyen Backlinkler

Web siteleriniz için edinebileceğiniz çok sayıda farklı bağlantı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden bazıları takip edilebilir bazıları ise takip edilemez. Bu takip etme işlemi elbette ki Google tarafından yapılmaktadır. Yani bir bağlantı edindiğinizde eğer Google bu bağlantının kaynağını takip edemiyorsa, takip edilemeyen bir backlink sahibi olmuş olursunuz. Takip edilemeyen ve edilebilen bağlantıların en belirgin özellikleri şunlardır:

 • Eğer bağlantıyı aldığınız kaynak güvenilir değilse ya da bu bağlantı kalitesizse Page Rank değeriniz bundan etkilenmez. 
 • Takip edilebilen bağlantılar ise doğrudan Page Rank değerinize etki etmektedir.  
 • Eğer değerlerinizi olumsuz yönde etkileyebilecek bir bağlantıya sahipseniz bu bağlantının takip edilememesini sağlamanız sizin için avantajlı olacaktır. 
 • Takip edilemeyen bağlantılar “rel= “nofollow” kodu ile çalışırlar.
 • Takip edilebilen bağlantılar “rel= “dofollow” kodu ile çalışırlar.

Bu bağlantı türlerini kullanırken dikkat etmeniz gereken şey takip edilemeyen bağlantı miktarını abartmamak olacaktır. Başarılı sonuçlar elde etmek istiyorsanız iki bağlantı çeşidini dengede tutmanız gerekir.

Marka Adı İçeren Ana sayfa Bağlantılarına Sahip Olmak

Bir bağlantıyı yüksek otoriteye sahip bir backlink haline getirecek en önemli kriterler: O bağlantının içeriğinizle olan alakası, bağlantıyı veren sitenin kalitesi ve güvenilirliğidir. Ancak bunun yanı sıra bazı diğer faktörleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin:

 • Bağlantı metninde markanızın adının geçmesi sizin için avantajlıdır. Marka tanıtımınızı kolaylaştırır. 
 • Marka ismini içeren bağlantı linkleri karmakarışık gözüken bir linkten çok daha güvenilir bir imaja sahiptir. Bu nedenle onlara kıyasla daha fazla tıklanma alırlar.

Marka adı içeren bu bağlantının direkt olarak web sitenizin ana sayfanıza yönlenmesi oldukça avantajlı olacaktır. Çünkü spesifik bir alt sayfaya kıyasla direkt ana sayfanıza ziyaretçi çekmek o ziyaretçinin farklı sayfalar arasında da gezebilmesini sağlar. Yine de bu demek değildir ki, hiçbir zaman alt sayfalara link vermemelisiniz. Takip edilebilen ve edilemeyen bağlantılarda da bahsettiğimiz gibi, aradaki dengeyi mutlaka korumanız gerekir. 

Rakip Sitelerde Ziyaretçi Yazarlık Yapmak

Backlink İle Nasıl Yükselirsiniz?

Bilirsiniz, backlinkler arama motorlarınızdaki sıralamanızı yükseltmenin yanı sıra aynı zamanda güvenilirliğinizi ve tanınırlığınızı da arttırır. Eğer backlinkleri daha çok bu amaçlar için kullanıyorsanız ziyaretçi yazarlık yaparak backlink almak sizin için daha avantajlı olabilir. Bunu şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz: 

 • Sizinle aynı alanda içerik üreten bir rakip site ile anlaşarak o sitede yayınlanacak bir içerik yazarsınız. 
 • Ardından içeriğiniz içerisine kendi web sitenize yönlenen bir bağlantı yerleştirirsiniz. 
 • Bu durumda ziyaretçi yazar türünde bir bağlantı edinmiş olursunuz. 

Üstelik ziyaretçiler bu bağlantıya sizin ürettiğiniz bir içerikten doğru ulaşacağı için bağlantıya tıklamadan önce sizleri tanıyabilme fırsatı edinmiş olurlar. Yani ürettiğiniz içerikler ve kaleminiz hakkında bilgi edinen ziyaretçiler sizin sitenize ilgi duyup duymayacakları hakkında önceden fikir edinebilirler. Böylece daha organik bir ziyaretçi kitlesi edinebilirsiniz. 

Ayrıca rakip sitelerde yapacağınız ziyaretçi yazarlık eylemleri güvenilirliğinizi de çok daha hızlı bir şekilde arttırır. Bunun sebebini daha iyi anlayabilmek için şunu düşünebilirsiniz; eğer bir web sitesi sizin bağlantı linkinizi kendi ziyaretçileri ile paylaşıyorsa bu sizin güvenilir olduğunuzu gösterir.

Ziyaretçi yazarlık söz konusu olduğunda yalnızca bağlantı linkiniz değil direkt sizin içeriğiniz paylaşılır. Bu durumdan bağlantıyı veren sitenin size normale kıyasla daha fazla kefil olduğu sonucu çıkartılabilir. 

Kaliteli Bağlantılara Sahip Olmak

Backlinkler konusunda herkesin en çok emin olduğu nokta bağlantının kaliteli olması gerektiğidir. Çünkü yüksek otoriteye sahip olmayan başarısız bağlantılar hem arama sıralamalarınızı düşürür hem de Google’ın sitenize olan güvenini zedeleyebilir. 

Bir backlinkin yüksek otoriteye sahip olmasını sağlayacak kriterlerden daha önce pek çok kez bahsettim. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için o içeriklere de göz atabilirsiniz. Bağlantıların kaliteli olabilmek için ihtiyaç duydukları nitelikler şunlardır:

 • Bağlantıyı aldığınız sitenin güvenilir ve kaliteli olması gerekir. İtibarı pek de iyi olmayan ve sizin standartlarınıza kıyasla kalitesiz içerikler üreten bir web sitesinden bağlantı almanız sizin için faydalı olmayacaktır. 
 • Bağlantınızın yerleşeceği içeriğin sizin içeriklerinizle alakalı olması gerekir. Çünkü eğer kullanıcılar o bağlantıya tıkladıklarında okumakta oldukları içerikten çok daha farklı bir içeriğe yönlenirlerse muhtemelen orada kalmazlar. 
 • Google ya da diğer arama motorları tarafından spam olarak algılanabilecek bağlantılardan kaçınmanız gerekir. 
 • Bağlantı linkinizin web sitenizin anasayfasına yönlenmesi sizin için daha avantajlı olacaktır. Buna dikkat ederek bağlantılarınızı dengeli bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bu kriterleri göz önünde bulundurarak daha yüksek otoritelere sahip backlinkler edinebilirsiniz. Bu sayede yükselmeniz de daha kolay olacaktır. 

Web siteniz için SEO çalışmaları yapıyorsanız muhtemelen backlinklerin ne kadar değerli olduğu konusunda da fikir sahibisinizdir. Çünkü bu backlinkler yeterince kaliteli olduklarında sizlere inanılmaz avantajlar kazandıracaktır. Üstelik arama sıralamalarınızı yükseltmek gibi hedefleriniz varsa backlinklerin backlinkleri asla göz ardı edemezsiniz. 

SEO’nun geniş bir alanını kapsayan backlink alanında uzmanlaşmış pek çok kişi ile karşılaşabilirsiniz. İster bu kişilerden danışmanlık hizmetleri alarak isterseniz de ilk adımı kendiniz atarak siz de bu konuda etkili çalışmalar yapmaya başlayabilirsiniz. 

Unutmayın, her SEO alanında olduğu gibi bu alanda da yapmanız gereken önemli şeylerden biri rakiplerinizi analiz etmek olacaktır.  Bu analizler sizlere hem backlinkler hakkında yeni fikirler edindirebilir hem de etkili stratejiler kazandırabilir. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu