Backlink

En İyi Backlink Yöntemleri

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte pek çok işletme, online mecralarda yer almaya başladı. Yüksek bir şekilde artış gösteren web sitesi ve sosyal medya sayfası sayıları, rekabet ortamının kızıştığını gösterir nitelikte. Bu rekabet ortamından sağ çıkmanın ve internette görünür olmanın en etkili yollarından biri ise SEO tekniklerini uygulamaktır. Arama motoru optimizasyonu olarak da nitelendirebileceğimiz SEO çalışmalarında, belirli aramalarda en üst sıralarda yer almak hedeflenir.

Bir esnafın diğer esnaflarla rekabet etmesine benzer bir durum internette de geçerlidir. Satış yapmak için müşteriler tarafından tanınır ve görünür olmak gerekir. Fakat bazı durumlarda yalnızca müşteriler ile iyi geçinmek yeterli olmaz, diğer esnaflarla da iyi ilişkiler kurulmalıdır. İnternet dünyasında backlink konusu bu durumu temsil eder.

Backlinkler arama motorlarında daha çok görünür olmak ve üst sıralara yerleşmek için uygulayabileceğiniz birçok yöntemden biridir. Yazının devamında backlink’in ne demek olduğuna ve en iyi backlink yöntemlerine dair detayları bulacaksınız.

Backlink Nedir?

Backlink’ler bir web sitesinden diğer bir web sitesine verilen bağlantılardır. Bu yöntem web sitelerinin popülerliğini belirlemedeki en önemli unsurdur. Sitenizde makul miktarda Backlink kullanmanız site trafiğini büyük oranda arttıracaktır.

Backlink kavramından önce, arama motorları ilk kurulduğu zamanlarda yalnızca anahtar kelime eşleşmeleri ile çalışıyordu. Yani kullanıcı tarafından aranılan kelime, web sitesindeki kelimelerle eşleştiğinde arama motoru sonuçlarında bu siteler yer alıyordu. Fakat internetteki bazı kişiler, arama motorlarında daha fazla görünmek adına sitelerini anahtar kelimelerle doldurmaya başladılar. Google daha sonra bunu engellemek üzere anahtar kelime eşleşmesi harici yöntemler geliştirdi. Backlink ise bu yöntemlerden en etkili olanı. Hatta Google’ın ortaya çıkışı ve başarılı bir şirket haline dönüşmesi Backlink’i tanıttıkları PageRank teknolojisine dayanmaktadır.

PageRank sistemine göre Google botları tüm web sitelerini dolaşarak ve sitelerin birbirleriyle olan bağlantılarını keşfederek her web sitesine bir puan vermektedir. Popüler bir web sitesi, başka bir web sitesine Backlink sağlıyorsa, Backlink sağlanan site de popülerdir anlamına gelir. Aynı, lisede popüler kişilerin başka popüler kişilerle arkadaş olması gibi. Bu yüzden farklı web sitelerinden sitenize Backlink alarak Google tarafından popüler gözükebilirsiniz.

Backlink Çeşitleri

Bir web sitesinden verilen tüm Backlink’ler aynı öneme sahip değildir. Bazıları sizin için oldukça yararlı olabilirken bazıları ise popülerlik puanınızı düşürebilir. Bunu engellemek ve Backlink’lerden en fazla yararı sağlamak adına Backlink’leri etiketlemelisiniz. Etiketlenecek Backlinkler 4 çeşide ayrılır:

Nofollow

Nofollow, web sitesi popülerlik puanına etkisi olmayan bir Backlink çeşididir. Referans olmak istemediğiniz, popülerliğinizi düşürecek siteler için “Nofollow” Backlink etiketlemesi yapmalısınız.

Dofollow

Etiketleme yapılmayan bir backlink, arama motoru tarafından “Dofollow” olarak okunur. En çok kullanacağınız Backlink çeşidi budur. Ayrıca etiketleme yapılması gerekmez.

Ugc

Kullanıcı tarafından yaratılmış içerik anlamına gelen “Ugc”yi yorum kısımlarında kullanıcıların yazdığı linkleri etiketlerken kullanabilirsiniz.

Sponsored

Sponsored, ücretli tanıtım içeren backlink çeşidine verilen isimdir. Ücretli bir tanıtım için Backlink alıyorsanız bu “Sponsored” olarak etiketlenmelidir.

Backlink Elde Etme Yöntemleri

Backlink konusu hakkında tüm detayları öğrendiğimize göre, esas beklenen konuya geçebiliriz; Nereden bulunur bu Backlinkler? Burada sıralayacağım en iyi Backlink yöntemleri web sitenize ve sektörünüze uygun olanları kullanabilirsiniz.

Unutmamanız gereken bir nokta var ki o da Google bu kadar kritik bir konu olan Backlinklere şüpheyle yaklaşır. Eğer bir anda fazla sayıda Backlink edinirseniz bu web siteniz için zararlı olabilir. Bu sebeple Backlink kazanmak için en iyi yöntem sabırlı olmaktır. Gelelim diğer yöntemlere:

Link Talep Edin

Başka sitelerin, web sitenizden bahsetmesini sağlamadan önce zaten bahsedip bahsetmediklerine bir bakın. Belki de internet siteniz oldukça popülerdir ama bundan haberiniz olmayabilir. Bunun nedeni bu sitelerin size verdikleri Backlink’leri “nofollow” olarak etiketlemiş olmalarıdır. Olası nofollow linkleri tespit etmek için sitenizi Google’da aratabilir ve hangi siteler sizden bahsetmiş görebilirsiniz. Ayrıca “Google Alerts” servisini kullanarak sizden bahseden web sitelerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Sizden bahseden bir web sitesini tespit ettiniz diyelim. Öncelikle bu chrome eklentisini kullanarak söz konusu sayfada eğer bir backlink verilmiş ise bu Backlink’in nofollow olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer sizden bahsetmişler ama herhangi bir link vermemişlerse web site yöneticisiyle iletişime geçip sizin sitenize “dofollow” Backlink vermesini rica edin. Aynı şekilde nofollow olan linki dofollow olarak değiştirmesini rica edebilirsiniz.

İçeriklere Konu Olun

En iyi Backlink Alma Yöntemleri

Kullanıcılar genelde bir web sitesini tercih edecekleri zaman benzer web siteleri ile karşılaştırma yaparlar. Hatta birçok içerik üreticisi “En iyi 9 X Sitesi” gibi yazılar yazarak benzer iş yapan internet sitelerini karşılaştırmaktadır. Bu içeriklerin birkaçında görüntülenmeyi sağlayarak sitenize organik bir trafik sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu yöntem Backlink almanın harika bir yoludur.

İlgili içeriklere konu olmak adına iyi bir araştırma yapmanız gereklidir. Arama motoruna bulunduğunuz sektöre yönelik aşağıdaki gibi anahtar kelimeleri kullanarak sizin hakkınızda yazabilecek içerik üreticilerine ulaşmanız mümkündür:

 • En iyi X
 • En popüler X
 • En çok tercih edilen X
 • En çok kullanılan X
 • Sıklıkla başvurulan X
 • İş birliği Yapın

Marka iş birlikleri Backlink almanın en kolay yollarından biridir.  Sektörünüzdeki benzer veya birbirini destekleyebileceğiniz nitelikte diğer internet siteleriyle anlaşın. Bu sayede hem takipçilerinizi arttırmış hem de oldukça işe yarar Backlinkler almış olursunuz. Örneğin ayakkabı üreten bir firmaysanız farklı giyim ürünleri üreten bir firmayla iş birliği yapabilirsiniz. Böylece iki taraf da diğer tarafın müşterilerine, kendini tanıtma fırsatı bularak satışlarını arttırabilir. Ayrıca sitelerinin popülerliklerini sağlamış olur. Özellikle iş hayatına yeni atılan işletmeler bunun gibi iş birlikleri ile birlikte büyüme taktiği izleyerek kısa sürede başarıya ulaşırlar.

Kapsamlı Rehber ve Görseller Yayınlayın

İnternette paylaşılır olmanın en güzel yollarından biri ise kapsamlı içerikler üretmektir. Çoğunlukla arama motorları kullanarak bir konu hakkında arama yapacaksak çeşitli kaynaklardan yararlanırız. Bu oldukça yorucu ve zaman açısından maliyetlidir. Bu yüzden kullanıcıların merak ettikleri konu hakkında kapsamlı bir içerik oldukça değerlidir.

Kapsamlı içeriklerin paylaşım oranı oldukça yüksek olmaktadır. Bu içeriklere kapsamlı olarak hazırlanmış rehberler, kılavuzlar ve infografikler örnek verilebilir. İçeriklerinizi bu yönde hazırlayarak çok sayıda kişiye ulaşmanız aynı zamanda oldukça fazla sayıda Backlink almanız mümkündür. Sizi paylaşan siteleri tespit edin ve web sitenizi kaynak olarak gösterdiklerinden emin olun.

Dizinleme Servislerini Kullanın

Fiziki bir işletmeye sahipseniz Backlink harici de çok fayda sağlayan dizinleme servislerini mutlaka kullanmalısınız. Bu servislerin kendi bünyelerinde oldukça fazla kullanıcısı bulunmaktadır. İnternet üzerinde arama yaparak kullanıcıların işletmenizi ziyaret etmesini sağlarsınız. Aynı zamanda web sitenizin bu platformlarda var olması başarılı bir şekilde Backlink aldığınızı gösterir. Bu servislerde hesap açmayı ve bilgilerinizi doğru şekilde girdiğinize emin olun:

 • Google Benim İşletmem
 • Yelp
 • Tripadvisor
 • Yandex
 • Foursquare
 • Zomato
 • Linkedin
 • Yerel İşletme Sayfaları
 • Sarı Sayfalar

Konuk Yazar Olun

Bir başka web sitesinde konuk yazarlık yaparak çok sayıda Backlink elde edebileceğinizi biliyor muydunuz? Ürettiğiniz içerik ne olursa olsun kendinizi kardeş site olarak gördüğünüz diğer web sitelerinde tanıtabilirsiniz. Bu Backlink yöntemi ile bir internet sitesine ücretsiz içerik üretme karşılığında kendi sitenize bir Backlink sağlamış olursunuz. Bunu çok sayıda sitede uygulayıp web sitenizin popülerlik puanını oldukça fazla arttırabilirsiniz.

Haber Sitelerine Ulaşın

Haber kaynaklarının sürekli olarak farklı içeriklere ihtiyaçları bulunmaktadır. Eğer siteniz, herhangi bir haber sitesinde değeri olacak bir içeriğe sahip ise bu sitelerin haberinizi yaparak sizi tanıtmaması için hiçbir neden yoktur. Yalnızca web sitenizin haber sitelerine görünür olması gerekmektedir. Bunu sağlamak adına haber sitelerine çeşitli yollarla ulaşarak neden sizin haberinizi yapmaları gerektiği onlara açıklamalısınız.

Haber siteleri internet kullanımının büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Çok sayıda kullanıcı halen bu siteleri tercih etmektedir. Ayrıca haber siteleri arama motorları tarafından öncelikli görülür. Ve bu sitelerden bir Backlink almanın internet sitenize popülerlik açısından çok faydası bulunmaktadır. Farklı olduğunuz ve öne çıktığınız alanları haber sitesi yöneticilerine aktararak büyük olasılıkla bu sitelerde yer alırsınız.

Sosyal Medya Bağlantıları Paylaşın

Sosyal medya hesaplarınızda kendi web sitenizin linklerini paylaşmak ilk bakışta SEO ve Backlink açısından önemsiz gibi gözükebilir. Çünkü bu linkler sosyal medya platformlarında “nofollow” olarak etiketlenmektedir. Fakat özellikle Facebook ve Twitter aracılığı ile web sitenizin linklerini çok sayıda kişiye ulaştırmanız mümkündür. Yüksek trafiğe sahip olan sosyal medya sayfaları arama motorlarında ön plana çıkarlar. Bu durumda sosyal medyada internet sitenizin Backlink’lerinin paylaşılması gerçekten etkili olabilmektedir. Ulaşabileceğiniz kişi sayısını hesaba katmıyorum bile.

Bağış Yapın

Çeşitli kurumlara maddi veya manevi bağışlarda bulunmak Backlink almanın en garantili yöntemidir. Bağışta bulunduğunuz veya sponsor olduğunuz kurum, dernek veya organizasyon web sitesinde sizin sitenizi memnuniyetle paylaşacaktır. Bu tarz internet siteleri Google’da oldukça değerlidir ve popülerlik puanı yüksektir. Birkaç bağışta bulunarak aldığınız Backlink’ler sitenizin popülerlik puanına aşırı olumlu etki edecektir.

Her Daim Kaliteli İçerik Üretin

SEO çalışmalarının en temel kuralı kalitedir. Web sitenizi, arama motoru sonuçlarında hızlı bir şekilde yukarıya taşımak için yapabileceğiniz çok fazla sayıda yöntem bulunmaktadır. Fakat herhangi bir yöntem, kaliteli içerikler olmadan yalnızca geçici bir çözümdür.

Google gibi arama motorlarının esas amacı kullanıcılarına kaliteli içerik gösterecek siteleri sonuçlarında yukarıya taşımaktır. Kalitenizden ödün vermediğiniz sürece er yada geç Google’ın dikkatini çekecek ve Google tarafından sevilen bir site haline geleceksiniz.

Bu yazıda yalnızca tarafımdan denenmiş en iyi Backlink yöntemlerine değindim. Buradaki yöntemleri uygulayarak çok fazla Backlink elde edebilirsiniz. Yine de daha fazlasını gerçekleştirmek adına uygulayabileceğiniz sonsuz sayıda yöntem bulunmakta. Web sitenizi en yakından tanıyan kişi olarak yaratıcılığınızı kullanıp akla hayale gelmeyecek çok farklı Backlink yöntemleri bulabilirsiniz. Bu konuda hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yorumlar kısmında benimle paylaşabilirsiniz. Bir başka konuda görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu