Backlink

50 Backlink Fırsatı (20 Dakikalık Şov)

SEO konusunda uzman olmasanız bile backlinklerin ne kadar önemli olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bunlar herhangi bir SEO stratejisinin et ve patatesi gibidirler. İster insanın ister inanmayın, sizi bekleyen yüzlerce link fırsatı bulunmaktadır.

Bu link fırsatlarını bulmak için bir süper kahraman olmak zorunda değilsiniz. Bunları bulmak özel bir beceri gerektirmez. Sadece biraz zamana ihtiyacınız olacaktır. İşinize yarar en önemli detay ise oldukça bellidir. Size link vermek isteyen birçok sitenin olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Peki sorun nedir? Link verecek çok yüksek kaliteli site bulmakta problem yaşarsınız. Her hafta düzinelerce link isteğiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak sitelerin çoğu kalite standartlarınız ile uyuşmuyorsa onlarla bağlantı kurma konusunda pek istekli olmazsınız.

Bir link almak isteyen sitenin kalabalıktan sıyrılması gerekmektedir. İşte bu noktada çabanız ön plana çıkacaktır. Bir otoriter site oluşturmak için sürekli çaba gösterirseniz link elde etmiş olursunuz. Her şey aslında bu kadar basittir.

Şimdi aklınızda “Tüm bu linkleri nerede bulabilirim?” gibi bir soru yer alacaktır. Bu konuda yazılmış çok farklı yazıdan, rehberden ve kılavuzdan faydalanmayı düşünebilirsiniz. Burada ise size 20 dakika veya daha kısa bir sürede şaşırtıcı bir şekilde 50 link fırsatı sunabilecek stratejilerden söz edildiğini göreceksiniz.

Backlink Siteleri

Alanınızdaki Otoriter Siteleri Bulun (5 Dakika)

Otorite bugünlerde çok sık kullanılan bir kelimedir. Ancak bu kelimenin çok fazla güce sahip olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Sıçrama yapmak ve ciddi trafik elde etmek istiyorsanız kendi alanınızdaki büyük sitelerden linkler almayı hedeflemeniz gerekmektedir.

Bu yüzden otoriter sitelere bakmaya başlayarak ilk adımı atmalısınız. Bilirsiniz, birçok link stratejisinin işe yaramamasına neden olan esas durum hırs eksikliğidir. Birçok insan bir otoriter siteden link almanın bir ünlü ile röportaj yapmak ile aynı şey olduğunu düşünmektedir. Ama durum tam olarak böyle değildir.

Sırf bir sitenin iyi bilinmesi daha küçük sitelere link verme konusunda isteksiz olacağı anlamına gelmemektedir. Bir link oluşturmak için binlerce hatta yüzlerce okuyucuya sahip olmanıza gerek yoktur. Tek ihtiyacınız olan harika bir kaynaktır.

Bunun için kendi alanınızda bulunan otoriter sitelerin bir listesini yaparak başlangıcı yapmalısınız. Bunu yapabilmek için Buzzsumo aracını kullanmayı düşünmelisiniz. Kendi alanınızla alakalı bir anahtar kelime yazın ve hangi sitelerin karşınıza çıktığına göz atın.

Buna ek olarak basit bir Google araması gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle odak anahtar kelimenizi kullanarak arama yapmak otorite sitelerle karşılaşmanızı sağlayacaktır. Birinci sayfada çıkan sitelerin söz konusu anahtar kelime için otoriter siteler arasında yer aldığını bilmeniz gerekmektedir.

Bazı durumlarda ilk sayfada öne çıkan snippet yoğunluğu ve medya yoğunluğu fazla olabileceğinden 2. ve 3. sayfalara bakmayı düşünün. Genel bir kural olarak anahtar kelimeniz ne kadar genel olursa bakmak isteyeceğiniz arama motoru sonuç sayfası bir o kadar fazla olacaktır.

10 ile 15 otoriter site bulmaya çalışın. Hepsini bir elektronik tabloya yerleştirin. Ayrıca, otoriter olmayan ancak geniş bir kitleye sahip olan siteleri aramayı düşünün. Sitenin ne kadar popüler olduğunu anlamak için Moz tarafından sunulan Open Site Explorer gibi araçları kullanın. Sitenin DA, PA ve toplam link sayısına dikkat edin.

Neden otoriter olmayan sitelere göz önünde bulundurmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Daha az tanınmış siteler hala size avantaj sunabilirler ve büyük bir kitleye sahip olmak için bir otorite olmak zorunda olmadığınızı bilmeniz gerekmektedir.

En iyi sayfaların her zaman 1. sayfada olacağını düşünmeyin. Bu aşamada çok fazla zaman harcamanız söz konusu olabilecektir. Ancak bunu süper hızlı bir şekilde gerçekleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için yaklaşık 5 dakikanızı ayırmalı ve bulduğunuz tüm siteleri yazmayı düşünmelisiniz.

Mevcut Linklere Göz Atın (5 Dakika)

Bir siteden link almanın en iyi yolu sitede ne tür linklerin bulunduğuna bakmaktır. İçeriğiniz bir sitenin linkiyle uyuşuyorsa, kendiniz link oluşturma konusunda mükemmel bir şansa sahip olabilirsiniz. Ancak içeriğiniz çok farklıysa muhtemelen başka bir yere bakmanız gerekecektir.

Giden linkleri bulmak ve bu linkleri ziyaret etmek size bir sitenin aradığı şey hakkında sağlam fikirler verecektir. Bunu yapmanın doğru bir yolu yoktur. Son 5 makaleye bir göz atmayı ve linkleri incelemeyi düşünün. Sadece link verilen alan adlarına göz atmayın. Aynı zamanda sahip oldukları içerikleri inceleyin.

Bir sitenin her zaman giden linklere sahip olmayacağını unutmayın. Bu gibi durumlarda, bir link kazanmak zor olacaktır. Bunun gerçek olduğunu bilin. Bulacağınız her sitenin link oluşturma fırsatı anlamına gelmeyeceğini kabul ederek hareket edin.

Bununla birlikte, çok sayıda linke sahip olmayan her sitenin yanında linke sahip olan sitelerde yer alan fırsatları değerlendirmeniz gerekmektedir. Bazı otoriter siteler sadece oldukça alakalı ve veri açısından zengin sitelere link vermeyi düşüneceklerdir.

Bir siteden link almak istiyorsanız oluşturacağınız içeriğin mutlaka söz konusu siteye kusursuz bir şekilde uyum sağladığından emin olmanız gerekmektedir. Aksi durumda ondan link alma şansınız hiç olmayacaktır. Ancak tam anlamıyla veri açısından zengin bir içeriğe sahipseniz link alma olasılığınız çok fazla olacaktır.

Bu adımda, bulduğunuz herhangi bir sayfadaki giden linkleri bulmak için Screaming Frog gibi bir link denetim aracını kullanmanız gerekmektedir. Her linki kopyalayıp Screaming Frog’a yapıştırın. Amacınız her sitenin tam olarak ne tür linklere sahip olduğunu bulmaktır. Ardından sahip olduğunuz içeriği gözden geçirin.

Sahip olduğunuz içerik ile söz konusu site arasında alaka açısından bir benzerlik varsa bu sizin için bir link fırsatı anlamına gelecektir. Bulduğunuz siteleri Screaming Frog aracılığıyla kontrol edin ve bir sonraki adıma geçerken size yardımcı olmasına izin verin.

Bu işlemler birçok kez Screaming Frog aracını kullanmanızı gerektireceğinden araca alışmaya çalışmanız gerekmektedir. Genel olarak 20 dakikalık süre boyunca sürenizin en az 5 dakikasını bu adımda harcayacak olduğunuzu bilmelisiniz.

Bozuk Linkleri Kontrol Edin (3 Dakika)

Muhtemelen bu stratejiyi daha önce görmüş olabilirsiniz. Ancak bunun arkasında çok önemli bir nedenin olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bu strateji işe yaramaktadır. Bir şey bozulmadıysa onu düzeltmeye çalışmamanız gerekmektedir.

Link almak için tüm zamanların en sevilen tekniklerinden birisi budur. Artık çalışmayan bir linki site sahiplerine bildirdiğiniz zaman onlar bunu memnuniyetle karşılayacaklardır. Hemen hemen her zaman iyiliğin karşılığını vermek için size bir link vermeye hazır olacaklardır.

Bunun ne kadar etkili olduğu konusunda şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Özellikle bu yöntemi daha önce denemediyseniz epey bir şaşıracaksınız. Sadece bir siteye bozuk link konusunda bilgi vermek ve ona alternatif bir link sunmak çok güçlü bir adım olabilecektir.

Alanınızda Öne Çıkan Kişileri Bulun (3 Dakika)

Bu, alanınızdaki otoriter siteleri bulmaya benzemektedir. Ancak birçok farklı yönü bulunmaktadır. Çoğu zaman, doğrudan öne çıkan kişilere ulaşmak, kendi siteleri aracılığıyla iletişim kurmaktan çok daha etkili bir seçenektir.

Buna yaklaşmanın farklı yolları vardır. Burada bunlardan iki tanesi sunulmuştur. Ancak her şeyi 20 dakikalık süre içinde tutmak için birini seçmeniz gerekmektedir. Hangisini seçeceğinize ise yöntemlere yatkınlığınız ile karar vermeniz gerekmektedir.

Seçenek 1: Twitter Önerilerini Kullanın

Twitter, ağ oluşturmak için harika bir araçtır. Aslında, en güçlülerden biridir. Çünkü Twitter’da birini takip veya bir şeyleri retweet etmek için kolaydır. Twitter bu tür işler için çaba sarf etmek adına çok az enerji gerektirmektedir.

Sektörünüzde öne çıkan kişilerin Twitter’da içerik paylaşmaya diğer sosyal medya platformlarında içerik paylaşmaktan çok daha istekli olacaklardır. Ancak Twitter öne çıkan yeni isimleri keşfetmek için de kullanışlıdır. İhtiyaç duyduğunuz güç “Bunları da beğenebilirsiniz” kısmında yer almaktadır.

Bu, ulaşılacak yeni insanlar bulmanın çok kolay bir yoludur. Ayrıca neredeyse hiç zaman alıcı değildir. Sektörünüzde öncü olduğuna inandığınız bir kişiyi ziyaret edin. Daha sonra sağ tarafta çıkan “Bunları beğenebilirsin” kutusuna dikkat edin ve yeni keşifler gerçekleştirin.

Bunların hepsi söz konusu kişinin ilişkili olduğu insanlardır. Genellikle bu öneriler gerçekten çok isabetli olmaktadır. Twitter, bu önerileri, birkaç faktörü dikkate alan bir algoritma kullanarak gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla doğru kişilere ulaşmak için bu aracı kullanmayı düşünmeniz gerekmektedir.

Bunlar her zaman alakalı sonuçlarla karşılaşacağınız anlamına gelmemektedir. Ancak %80 oranla son derece alakalı kişilerle karşılaşırsınız. Kutucukta yer alan “Yenile” butonunu kullanarak her zaman daha fazla öneriyle karşılaşma olasılığınızın olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Karşınıza çıkan tüm bu önerileri elektronik tabloya kaydedin. Aslında, gerçekten bu teknikten yararlanarak 50 farklı insan bulup 50 farklı link kazanmayı başarabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için sizin için işe yarayıp yaramadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca, öne çıkan bir isim için 5-10 öneri yazabilir ve ardından başka birinin Twitter hesabını ziyaret edebilirsiniz. Bu şekilde, çeşitli farklı insanlara ulaşabilirsiniz. Link fırsatları bulma konusunda yeni biriyseniz Twitter’ı kullanmayı denemeniz gerekmektedir.

Seçenek 2: LinkedIn Önerilerini Kullanın

LinkedIn sıkıcı olduğu için pek tercih edilen bir platform değildir. Ancak işine yarar bir yanının olacağını bilmelisiniz. Özellikle bağlantı kurulabilecek sektördeki öne çıkan kişileri bulmak için iyi bir seçenektir. LinkedIn ana sayfanıza gidin ve sağ tarafa bakın. Burada “Kimi takip etmeli” gibi bir kutucuk göreceksiniz.

Bunun Twitter’ın “Bunları beğenebilirsin” özelliğine oldukça benzediğini bilmeniz gerekmektedir. İlişkili olduğunuz sektörde öne çıkan kişileri size gösterecektir. Bu nedenle bağlantılarınız daha çok pazarlama alanıyla ilgiliyse burada pazarlamada öne çıkan kişileri görürsünüz.

LinkedIn’in algoritmaları Twitter’dan biraz daha düşük düzeydedir. Başka bir ifadeyle, hedef kitleleri tek bir nişten elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Ancak bununla ilgili bir altın madeni söz konusudur. “Kimi takip etmeli” kutusunun altındaki “Tüm önerileri görüntüle” seçeneğine tıklayın.

Şimdi, pazarlama ve kariyer gelişimi gibi nişlere ayrılmış öne çıkan kişileri göreceksiniz. Taramanız gereken sayfalarca veri olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Bunun “Kimi takip etmeli” kutusundan çok daha iyi ve çok daha uygun bir seçenek olduğunu fark edeceksiniz.

Bu yeterli değilse daha fazla öneriye göz atmak için her satırın altındaki “Daha fazla” seçeneğine tıklayın. Tekrardan gördüğünüz öne çıkan kişilerin isimlerini yazın. LinkedIn ile çok fazla isim elde etmiş olacaksınız. Ancak bunların çoğu zaman hedeflenen kişiler olmadığını fark edeceksiniz.

Twitter’ın önerileri geçerli profillere dayalıyken LinkedIn’in önerileri daha genel olacaktır. Dolayısıyla dinamik öneriler istiyorsanız Twitter’ı kullanın. Ancak çok sayıda insanla temas kurmak istiyorsanız LinkedIn’i kullanmanız çok daha doğru olacaktır.

Mevcut Backlinklerden Yararlanın (4 Dakika)

Bazı nedenlerden dolayı ne zaman çoğu backlink yazısında hep backlink elde etmenin yeni yollarından söz edilmektedir. Fakat zaten link alan biriyseniz bundan bir şekilde yararlanmayı düşünmeniz gerekmektedir. Bir site daha önceden size link vermişse o siteden daha fazla link elde etmeniz olasıdır.

Size hangi sitelerin link verdiğini bulmanın en iyi yolu link denetimi yapmaktır. Vaktiniz yoksa, linklerinizi bulmak için Google Search Console’u kullanabilirsiniz. Önce sağ üstteki “Oturum Aç” butonunu kullanarak Google Search Console’a girin.

Giriş yaptıktan sonra kenar çubuğunda “Arama Trafiği” seçeneğine tıklayın. Ardından “Bağlantılar” kısmına göz atın. Artık sitenize link vermiş olan tüm siteleri burada görebileceksiniz. Elektronik tabloya size link veren sitelerin URL’lerini yazın. Bunların hepsi yeni linkler edinmeniz için birer fırsattır.

Sonuç

İşte, 20 dakika içinde sayısız link elde etmek bu şekilde mümkündür. Eğer bu işte başarılı olursanız her şeyi daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Her stratejiyi kullanmaya çalıştığınız zaman 50 farklı fırsatı değerlendirmiş olacaksınız.

Elbette bu fırsatlara sahip olduğunuzda her şey bitmiş olmayacaktır. Harekete geçmek ve bu linkleri almak zorundasınız. Genellikle, bir link oluşturma stratejisinin en zor bölümü sadece tüm iyi linklerin nerede olduğunu bulmaktır. Bu yüzden çok çaba göstermeniz gerekmektedir.

Sizinle paylaşılan buradaki ipuçları kendi başlarına çok güçlüdürler. Ancak asıl güç bu stratejileri tekrar tekrar kullanmakta yatmaktadır. Bunu sadece bir kez gerçekleştirmeniz bir anlam ifade etmeyecektir. 20 dakikadan daha fazla süreye sahipsen buradaki yöntemlerden daha detaylı bir biçimde faydalanmaya çalışmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu