SEO

Google Temel Güncellemesi Hakkında Herşey

Google, geçtiğimiz günlerde yeni bir güncelleme yayınladı. Google Temmuz 2021 Temel Güncellemesi, geçtiğimiz Haziran ayından yayınlanan güncellemesinin eksik kalan ikinci kısmı olarak piyasaya sürüldü. Google’ın, kullanıcılarının hizmetine sunduğu bu yeni güncelleme ile ilgili ortaya çıkmış tüm detayları sizin için bir araya getirdim.

Hazırsanız, başlayalım.

Google Temmuz 2021 Temel Güncellemesi Nedir?

Google, 1 Temmuz 2021 tarihinde oldukça geniş bir içeriğe sahip algoritma güncellemesi yayınladı. Bu yeni güncelleme haziran ayında duyurulmuştu. 

Google Temmuz 2021 güncellemesi, haziran ayında yayınlanan temel güncellemenin devamı niteliğindedir. Google yaptığı açıklamada, haziran güncellemesi için daha geniş bir içerik planladığını ancak yetiştiremediğini duyurmuştu. Bu ay kullanıma sunulan yenilikler, haziran güncellemesinde sunulması amaçlanan ancak yetiştirilemeyen değişiklikleri içermektedir.

Google, temmuz güncellemesini kullanmaya başlamak için yapılması gerekenlerin, eski kurulumlardan farklı bir adım içermediğini açıkladı.  Ayrıca umuyorum ki bu güncelleme, birçok site sahibinin uzun zamandır çözüm beklediği sorunları giderebilir.

Her yeni güncellemeden beklediğiniz cevabı alamamanızın sebebi, Google’ın çok sayıda güncelleme yayınlamasıdır. Bir web sitesinin hangi güncellemeden veya hangi güncellemelerin kombinasyonunda etkileneceğini belirlemek bu yüzden zor olmaktadır.

Geçtiğimiz haziran ayının başından bu yana kullanıma sunulan Google güncellemeleri şunlardır:

  • Google Temel Algoritma Güncellemesi (Google Broad Core Algorithm Update)
  • Google Algoritma Güncellemeleri (Google Algorithm Update)
  • Google Sayfa Deneyimi Güncellemesi (Google Page Experience Update)
  • Google Yeni Spam Algoritması Güncellemesi (Google New Spam Algorithm Update)

Ve tabii ki bu listenin son maddesi olarak, şu anda okuduğunuz Google Temmuz 2021 Temel Güncellemesi var. Bu, bir ay içinde arama sonuçlarında beş defa güncelleştirmeye gidildiği anlamına geliyor. Yani her hafta yeni bir güncelleme, kullanıcıların hizmetine sunuldu. 

Ancak yayınlanan tüm güncellemeler, her kullanıcı için beklenen faydayı sağlayamamaktadır. İki farklı algoritma güncellemesi, tüm arama sonuçları için geçerli olduğu için, fazla sayıda web sitesini etkileme potansiyeline sahiptir. 

Spam engelleme amaçlı yayınlanan güncellemelerin etkisi ise, sınırlı sayıda içerik türünü hedeflediği için, temel güncellemelere göre daha azdır. Temel Güncelleme Nedir

Haziran ayında Google, çoğu sitenin, bu temel güncellemelerin etkisini fark bile edemeyeceğini açıkladı. Bu ay yayınlanan güncellemeden ise, bir sonuç alabilmek için en az bir veya iki hafta bekleyerek durumunuzu takip etmeniz gerekmektedir.

Google Temmuz 2021 Temel Algoritma Güncellemesinin Perde Arkası

Google, temel algoritma güncellemelerinin neleri kapsadığını ve neleri değiştireceğini nadir olarak açıklamaktadır. Ancak, yayınlanan bu son algoritma güncellemesinin, indeksleme ve sıralama süreçlerinde değişiklik getireceğini belirtti. 

Temmuz 2021 güncellemesinde önce de, alışık olmadığımız bir şekilde iki farklı Spam güncellemesi gelmişti. Bu yılın başlarında, Spam ile yeni bir savaş başlatıldığını açıkladıkları için, gelen bu güncellemelerin sebebi anlamamız çok da zor değil.

Google Temmuz 2021 Temel Algoritma Güncellemesi Neler Sunuyor?

SEO uzmanları tarafından yapılan gözlemler, bu yeni güncellemenin neleri iyileştirdiği hakkında daha çok fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Sizin için bu tartışmaları bir araya getirerek özetledim.

Kaliteli Bağlantılar Gelişti mi?

Pek çok farklı platformda yaptığım analizlere göre, sağlam bir şekilde yürütülen sayfa içi ve sayfa dışı SEO çalışmaları, sıralamaları yükseltmektedir.

Facebook’taki SEO Signals Lab grubunun kurucusu Steven Kang, kaliteli bağlantıları geliştirmek adına, son güncellemenin pek az şey sunduğunu açıkladı.

Steven Kang, şunları paylaştı:

Pek bir şey fark edemedim. Arama hacmi yüksek anahtar kelimeler için bile çok az bir değişim gözlemleyebildim. 

WebmasterWorld Güncelleme Tartışması

WebmasterWorld forumundaki SEO uzmanları, nelerin değişmiş olabileceği hakkında pek çok fikir yürüttü. Bu tür tartışmalar bazen güvenilir olmasa da, insanların ne konuştuğu, olup bitenler hakkında fikir verir.

Uzmanların gözlemlediği ilk şey, “Diğerleri şunları da sordu” özelliği olmuş. Kullanıcıları, aradıkları yanıtlara daha çabuk ulaştırabilmek için tasarlanmış bir arama iyileştirme aracı kullanıma sunulmuş. 

Bir başka ilgi çekici gözlem ise, görsellerdeki sıralama kayıplarıyla, arama motoru sonuç sayfaları (SERP) arasında benzerlik olmasıdır. 

Güncelleme Tartışması

Arama Sonuçlarındaki Düşük Kaliteli Siteler

Bazı kullanıcılar ise, son güncellemenin ardında, Google’ın sonuçlarında Spam içerikli siteleri sayısında artış olduğuna dair kanıtlar bulduğunu ileri sürdü.

Google, aktif olarak düşük kaliteli siteleri arama sonuçlarında göstermemeye çalışsa da, şüpheli siteler Google’da listelenmeye devam ediyor.

Google, kullanıcıların deneyimini geliştirebilmek için düzenli olarak güncellemeler yayınlamaktadır. Google Temmuz 2021 Temel Güncellemesi, haziran ayı içinde yayınlanan diğer bir güncellemenin devamı niteliğindedir. 

Hangi güncellemenin, sizin için uygun olduğunu, en net bir şekilde, yalnızca siz anlayabilirsiniz. İşinize en çok yaracak güncellemeleri keşfedebilmek için, Google’dan gelecek haberleri takip etmenizi öneriyorum.

Google Temmuz 2021 Güncellemesi hakkında sormak istediğiniz bir soru veya sizin gözlemlediğiniz bir iyileştirme varsa, yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu