SEO

Yönlendirme 301: Yeniden URL Yönlendirme

Google, geçtiğimiz günlerde, yardım kılavuzunda önemli bir güncellemeye gitti. Yeni yardım sayfası, yeniden yönlendirilmiş URL’lerin, web sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını nasıl etkileyebileceğine işaret etmektedir. 

Google, altı farklı URL yönlendirme türünü ve bunların arama sonuçlarındaki etkilerini açıklayan bir belge yayınladı. Google, site sahipleri için sıklıkla dile getirdiği öneriyi, bu sefer kendisi uyguladı ve kullanıcılarına daha detaylı bilgi sunmak için içeriğini güncelledi. 

Google’da çalışan Gary Illyes ve Lizzi Harvey, yalnızca 5 paragraftan oluşan “Yönlendirme 301” yardım içeriğini, 8 sayfaya çıkacak şekilde yeniledi. Çünkü Google Yardım Kılavuzu’nun bu bölümü, kullanıcılara yardım sağlamak konusunda oldukça yetersizdi.

Artık yardım kılavuzunun bu bölümünde, her bir yönlendirme türü hakkında bilgi ve tüm bu yönlendirmelerin Google sıralamasının nasıl etkilediğine dair detaylar yer almaktadır. Hazırladığım bu yazıda, Yönlendirme 301’e eklenen yeni bilgileri sizin için özetledim.

Yönlendirme Türleri

Yönlendirme Türleri ve Google Sonuçlarına Etkisi

Ziyaretçilerin gözünde, yeniden yönlendirilen URL’ler için herhangi bir fark söz konusu değildir. Daha açık ifade etmem gerekirse, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, URL’lerinizi yeniden yönlendirdiğinizi algılayamazlar. Ancak Google, yaşanan değişimi fark eder ve hedef URL’ye gönderilen sinyallerin gücü açısından daha farklı davranmaya başlar.

Yönlendirmeleri temel olarak iki kategoriye ayırmak mümkündür:

  • Kalıcı yönlendirmeler
  • Geçici yönlendirmeler

Google, hedef URL’nin arama sonuçlarında daha uzun süre göstermek için güçlü bir sinyal olan kalıcı yönlendirmeleri tercih eder. Tam tersi şekilde ise, zayıf bir sinyal aracı olarak geçici yönlendirmeleri kullanır. 

URL Yönlendirme Türleri

Google’ın yardım sayfasına eklenen altı farklı yönlendirme türü şunlardır:

Kalıcı Server (Sunucu) Yönlendirmeleri

Arama sonuçlarında gösterilen bir sayfa için, URL değiştirmenin en iyi yoludur. Google, web site yöneticilerine, mümkün olduğunca kalıcı server yönlendirmesini tercih etmelerini önerir. 301 ve 308 durum kodları, bir sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığı anlamına gelir.

Geçici Server Yönlendirmeleri

Google’ın eski URL’yi sonuçlarında daha uzun süre tutmasını sağlayan yönlendirme türüdür. Geçici server yönlendirmeleri, sitenizi ziyaret eden kullanıcıları, geçici olarak yeni bir sayfaya gönderir.

Anında Meta Yenileme Yönlendirmesi

Google, anında meta yenileme yönlendirmelerini, kalıcı yönlendirmeler olarak yorumlar.

Gecikmeli Meta Yenileme Yönlendirmesi

Google, gecikmeli meta yenileme yönlendirmelerini, geçici yönlendirmeler olarak yorumlar.

JavaScript Konum Yönlendirmeleri

Google, URL’nin taranmasını tamamladıktan sonra, Web İşleme Hizmeti’ni kullanarak JavaScript’i yorumlar ve çalıştırır.

Kripto Yönlendirmeleri

Kripto yönlendirmeleri, kısa bir açıklama ile birlikte, yeni bir sayfaya işaret eden bir bağlantının eklenmesini içerir. Bu yöntem, ziyaretçilerin yeni sayfanızı bulmalarına yardımcı olur. Google bu durumu, kripto yönlendirmesi olarak anlar. 

Google’ın güncellenmiş yeni kılavuzunda, göz atmanız gereken birçok yenilik sunulmuştur. Google’ın URL yönlendirmeleri hakkında, işaret etmek istediğim birkaç nokta daha var. Bağlantı yönlendirme yönteminizi seçerken, dikkat etmeniz gereken iki nokta vardır:

  • Yönlendirmenin ne kadar süre ile geçerli olmasını istiyorsunuz?
  • Google’ın arama sonuçlarında hangi sayfayı göstermesini istiyorsunuz?

Arama sonuçlarında, belirli bir URL’nin tekrar gösterilmesini istiyorsanız, bu sayfayı kalıcı olarak başka bir URL’ye yönlendirmemelisiniz.

Fırsatınız olduğu müddetçe, server (sunucu) yönlendirmelerini tercih edin. JavaScript yönlendirmelerini ise, server veya meta yenileme yönlendirmeleri yapmadığınız zamanlarda kullanın.

Başka bir seçeneğiniz olmadığı sürece, içeriğinizin taşındığını arama motorlarına bildirmek için kripto yönlendirmelerine güvenmeyin.

Yeniden URL yönlendirme ile ilgili sormak istediğiniz bir soru veya paylaşmak istediğiniz bir görüşünüz varsa, yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu